| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak poprawnie rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Jak poprawnie rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej lub według stawki liniowej, do końca kwietnia mają czas na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. W pierwszym przypadku rozliczenia należy dokonać na formularzu PIT-36, natomiast dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo przeznaczony jest PIT-36L. Dziś wyjaśniamy, w jaki sposób wypełnić oba te formularze poprawnie.

Kto składa PIT-36 i PIT-36L
 
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą dokonują rocznego rozliczenia podatkowego na formularzach podatkowych PIT-36 lub PIT-36L. Pierwszy z nich wybierają podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej. Druk ten nie jest jednak przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców. Wypełniają go również podatnicy, którzy zobowiązani są składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a osiągnięte przez nich dochody (poniesione straty) nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37. Formularz PIT-36 wybierają również m.in. podatnicy, którzy osiągnęli przychody z najmu, czy też ze sprzedaży nieruchomości, o czym szerzej będzie mowa poniżej.
Druk PIT-36L przeznaczony jest natomiast dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według stawki liniowej.
 
Złożenie zeznania
 
Roczne zeznanie podatkowe PIT-36 i PIT-36L należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jeżeli jednak ostatni dzień terminu złożenia zeznania przypada na sobotę lub dzień wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W tym roku ostatni dzień terminu przypada w dniu roboczym, co oznacza, że termin złożenia zeznania podatkowego za 2008 rok upływa w czwartek 30 kwietnia 2009 r.
Podatnicy, którzy w Polsce podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeżeli osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski, bez pośrednictwa płatników lub za pośrednictwem płatników, niezobowiązanych do dokonania rocznego obliczenia podatku i zamierzają opuścić terytorium Polski przed 30 kwietnia 2009 r., obowiązani są złożyć zeznanie podatkowe przed terminem opuszczenia terytorium Polski.
Podatek dochodowy wynikający z zeznania PIT-36 lub PIT-36L jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym, chyba że właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku.
Zeznanie podatkowe można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub przesłać listem poleconym. Za datę złożenia zeznania nadanego listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. W praktyce oznacza to, że wysłane w ten sposób zeznanie podatkowe zostanie uznane za złożone w terminie, nawet jeśli dotrze do urzędu po 30 kwietnia 2009 r. Urząd skarbowy w takim wypadku przyjmie za dzień wywiązania się z obowiązku złożenia zeznania datę stempla pocztowego. Trzeba jednak pamiętać, że aby skorzystać z przywileju zachowania terminu, zeznanie trzeba wysłać listem poleconym nadanym na poczcie publicznej. Domniemanie zachowania terminu nie będzie miało zastosowania, jeżeli podatnik skorzysta z usług operatora prywatnego czy też prywatnej firmy kurierskiej.
Druki zeznań można pobrać bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Podatnik nie ma jednak obowiązku wypełniania oryginalnego formularza pobranego z urzędu. Może również posłużyć się kserokopią lub wydrukiem zeznania z internetu, np. ze strony Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl. lub programu komputerowego umożliwiającego jego elektroniczne wypełnienie. Istotne jest, aby był to aktualny druk formularza. Osoby, które przebywają za granicą, mogą złożyć zeznanie w polskim konsulacie. Podatnicy mogą również skorzystać z możliwości złożenia zeznania za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W tym jednak wypadku konieczne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK