| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Co się zmienia w prawie spółek w nowym roku

Co się zmienia w prawie spółek w nowym roku

Tańsze będzie w 2009 r. zakładanie spółek, ponieważ minimum kapitału zakładowego w spółce z o.o. obniżone zostaje z 50 tys. zł do 5 tys. zł, w akcyjnych - z 500 tys. zł do 100 tys. zł. Nie będzie też konieczności przekształcania spółek cywilnych w jawne nawet wtedy, kiedy ich obroty osiągną przez kolejne lata wielkość zmuszającą przedsiębiorców działających w tej formie do prowadzenia pełnej rachunkowości. Więcej praw zyskają również rozproszeni akcjonariusze spółek notowanych na giełdzie, przez co powinni stać się partnerami do rozmów o polityce tych firm.

Więcej praw dla akcjonariuszy
 
Zmiana k.s.h. z 5 grudnia 2008 r. przyznaje też prawo zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszom reprezentującym co najmniej połowę kapitału zakładowego lub głosów w spółce (nowy art. 399 par. 3 k.s.h.). Do 1/20 kapitału zakładowego (z 1/10) obniżono natomiast próg, od którego akcjonariuszom wolno żądać zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad. Statut może zresztą dać takie prawo nawet mniejszej grupie (art. 400 par. 1 k.s.h.). Akcjonariusze spółek publicznych będą także mieli prawo zgłaszania projektów uchwał przed walnym zgromadzeniem. Wnioski będą składane zarządowi na piśmie lub w postaci elektronicznej. Taki sam odsetek akcjonariuszy (co najmniej 1/10 kapitału zakładowego) będzie miał prawo zgłaszać spółce przed walnym zgromadzeniem projekty uchwał dotyczących spraw wprowadzonych do porządku obrad lub tych, które mają zostać wprowadzone. Żądanie składa się nie później niż na 14 dni przed terminem zgromadzenia. Powinno ono zawierać uzasadnienie lub projekt uchwały. Należy je przygotować w formie elektronicznej (art. 401 par. 1 k.s.h.). Spółka będzie niezwłocznie ogłaszała tego rodzaju projekty na swojej stronie www.
 
Przez pełnomocnika
 
Rozproszeni akcjonariusze będą mogli wybierać pełnomocnika. Jego pozycja prawna na walnym zgromadzeniu została zrównana z pozycją akcjonariusza (art. 412 par. 1-3 k.s.h.). I kiedy będzie głosował całą reprezentowaną przez siebie pulą akcji, lekceważeni dziś przez władze spółek rozproszeni udziałowcy (np. przedsiębiorcy lokujący wolne środki finansowe w akcjach) będą stawali się partnerami do rozmowy o polityce firmy. Niemniej, skoro pełnomocnik będzie mógł reprezentować więcej niż jednego akcjonariusza, wolno mu też będzie głosować odmiennie z akcji każdego z nich (art. 412 par. 5 k.s.h.). Akcjonariusz spółki publicznej natomiast, posiadający akcje zapisane na więcej niż jednym rachunku papierów wartościowych, będzie mógł ustanowić oddzielnych pełnomocników do wykonywania praw z akcji na poszczególnych rachunkach (art. 412 par. 6 k.s.h.).
Zakres pełnomocnictwa będzie można za każdym razem ustalać, tak jak tego oczekują akcjonariusze. W każdej chwili będzie też można pełnomocnika odwołać. Sam pełnomocnik będzie jednak mógł udzielić dalszego pełnomocnictwa, o ile będzie to wynikało z treści pełnomocnictwa (art. 412 par. 4 k.s.h.). Trzeba przy tym pamiętać, że pełnomocnictwo do zastępowania akcjonariusza na walnym zgromadzeniu upoważnia do dokonywania czynności faktycznych, takich jak zabieranie głosu podczas dyskusji czy oddania głosu, co trudno uznać za klasyczną czynność prawną. Dlatego przepisy kodeksu cywilnego o pełnomocnictwie można tu stosować jedynie w drodze analogii. Konieczne w związku z tym było również wykluczenie substytucji, gdy pełnomocnik znajdowałby się w potencjalnym konflikcie interesów. Tym samym zasadą będzie, że ani członek zarządu, ani pracownik spółki nie będą mogli być pełnomocnikami na walnym zgromadzeniu w spółce prywatnej. W notowanych na giełdzie takie ograniczenie ma nie obowiązywać. I gdyby pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu spółki publicznej został członek zarządu, rady nadzorczej, likwidator, pracownik lub członek organów czy pracownik spółki względnie spółdzielni zależnej od tej spółki, to będzie on musiał ujawnić akcjonariuszowi okoliczności wskazujące na istnienie bądź możliwość wystąpienia konfliktu interesów. Wówczas będzie też wyłączone udzielenie dalszego pełnomocnictwa. Przy czym pełnomocnik ów będzie miał obowiązek głosować zgodnie z instrukcjami akcjonariusza (art. 4122 k.s.h.).

DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

Gazeta Prawna Nr 3/2009 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2009-01-06

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK