| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

Obowiązki informacyjne
 
W przypadku zawieszenia działalności przez przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobowo lub w ramach spółki cywilnej nie jest konieczne zawiadamianie o tym naczelnika urzędu skarbowego. Ustawodawca zwolnił tych przedsiębiorców z jakichkolwiek obowiązków informacyjnych względem organów podatkowych. To organ ewidencyjny, który otrzymał od przedsiębiorcy wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej (odpowiednio wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej), ma obowiązek przekazania tej informacji właściwemu dla podatnika organowi podatkowemu.
Inaczej przedstawia się sytuacja podatników - wspólników handlowych spółek osobowych, czyli spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej. W przypadku tych przedsiębiorców, którzy podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), ustawodawca wymaga samodzielnego informowania właściwych organów podatkowych o zawieszeniu (i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej).
Zgodnie z dodanym ust. 12 w art. 44 ustawy o PIT zwolnienie z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku wspólników handlowych spółek osobowych ma zastosowanie, jeżeli podatnik nie później niż przed upływem 7 dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia wykonywania tej działalności. Analogiczne regulacje zostały wprowadzone do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT).
 
Informowanie organów podatkowych
 
W celu zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązków o charakterze informacyjnym nakładanych przez przepisy innych ustaw, w tym ustaw podatkowych, to organ ewidencyjny, który otrzymał od przedsiębiorcy wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej albo wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, ma obowiązek przekazania tej informacji właściwemu dla podatnika organowi podatkowemu. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego mają oni obowiązek samodzielnie informować właściwe organy o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
 
Zawieszenie opłacania ryczałtu
 
Zwolnienie z bieżących rozliczeń z fiskusem zostało przyznane również przedsiębiorcom, którzy wybrali jeden z uproszczonych sposobów opodatkowania, czyli ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową. W tym celu zostały wprowadzone odpowiednie zmiany w ustawie o podatku zryczałtowanym. Zgodnie z nowym ust. 1d w art. 21 tej ustawy podatnik, który na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony w zakresie tej działalności z obowiązku obliczenia i zapłaty ryczałtu na rachunek urzędu skarbowego.
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z działalności gospodarczej, osiągane zarówno przez indywidualnych przedsiębiorców, jak i w ramach spółki cywilnej lub spółki jawnej osób fizycznych. Obowiązek informowania organów podatkowych o zawieszeniu prowadzenia firmy został wyłączony w przypadku, gdy ryczałt opłacają indywidualni przedsiębiorcy oraz wspólnicy spółki cywilnej. Zatem znajduje tutaj zastosowanie identyczna zasada jak w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach przewidzianych w ustawie o PIT. I podobnie jak to ma miejsce w przypadku podatników opłacających progresywny lub liniowy PIT, także wspólnicy spółki jawnej opodatkowani ryczałtem korzystają z podatkowego zwolnienia, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego. Również w tym wypadku termin na zawiadomienie organu podatkowego o okresie zawieszenia wykonywania działalności wynosi siedem dni od dnia złożenia wniosku do KRS o wpis informacji o zawieszeniu.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »