| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rozliczenia podatkowe spółek osobowych

Rozliczenia podatkowe spółek osobowych

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, zarówno cywilnej, jak i spółki prawa handlowego, podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy, których dochody z udziału w spółce opodatkowuje się na zasadzie proporcji, w zależności od formy prawnej: podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo podatkiem dochodowym od osób prawnych. Sama spółka osobowa stanowi natomiast odrębną jednostkę organizacyjną, w ramach której osiągane są zyski i która prowadzi ewidencje rachunkowe.

Formy opodatkowania

Poznaj oprogramowanie do rozliczeń podatkowych  Infor System - Testuj za darmo  przez 30 dni


Osobowe spółki prawa handlowego w świetle art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej są przedsiębiorcami. Jak wskazano powyżej, za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej i to oni rozliczają się z podatku dochodowego od dochodu (przychodu) z działalności uzyskanego w spółce. W przypadku osobowych spółek handlowych przedsiębiorcą jest spółka, jednak i tu obowiązek zapłaty podatku dochodowego ciąży na wspólnikach, a nie na spółce. Każdy ze wspólników opłaca podatek za siebie.
Obowiązujące przepisy prawa podatkowego umożliwiają podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania. Dotyczy to nie tylko indywidualnych przedsiębiorców, ale również osób prowadzących działalność w formie spółki osobowej. Przychody z takiej działalności mogą być zatem przede wszystkim opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 19 proc., 30 proc. i 40 proc. lub 19-proc. stawką liniową.
Warto pamiętać, że wybór przez jednego ze wspólników opodatkowania według stawki liniowej nie oznacza, że wszyscy pozostali wspólnicy automatycznie muszą zdecydować na taki sposób rozliczeń. Nie ma przeszkód, aby dochody jednego ze wspólników z udziału w spółce osobowej były opodatkowane według stawki liniowej, a innego - według skali progresywnej. Trzeba jednak pamiętać, że wybór podatku liniowego dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli zatem przykładowo podatnik prowadzi działalność indywidualną oraz w ramach spółki osobowej, to wybór podatku liniowego dotyczy obu prowadzonych działalności. Z podatku liniowego nie mogą korzystać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w formie spółki osobowej, które będą świadczyć swoje usługi dla byłych lub obecnych pracodawców (w tym lub poprzednim roku) tożsame z tymi, które wykonują lub wykonywali w ramach stosunku pracy.
Wspólnicy spółek osobowych, podobnie jak prowadzący działalność gospodarczą indywidualnie, mogą również zdecydować się na zryczałtowane formy opodatkowania, przy czym wybór ryczałtu lub karty podatkowej nie zawsze jest możliwy. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać jedynie wspólnicy spółki cywilnej oraz jawnej (ale tylko gdy wspólnikami tych spółek są wyłącznie osoby fizyczne). Natomiast kartę podatkową mogą opłacać tylko wspólnicy spółki cywilnej będący osobami fizycznymi, jeżeli dodatkowo spełniają określone kryteria branżowe. Nie jest zatem możliwy wybór opodatkowania w formie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez wspólników spółki partnerskiej.
Wybór jednej ze zryczałtowanych form opodatkowania dotyczy wszystkich wspólników spółki osobowej. Opodatkowanie w formie ryczałtu lub karty podatkowej następuje odpowiednio na podstawie pisemnego oświadczenia lub wniosku złożonego nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, natomiast w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego - przed rozpoczęciem działalności. Oświadczenie o wyborze ryczałtu składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.
Dokonując wyboru formy opodatkowania, warto mieć na uwadze, że zryczałtowane formy opodatkowania, oprócz niewątpliwych zalet związanych ze prostotą rozliczeń i stałą przewidywalną stawką podatku, wiążą się z pewnymi niedogodnościami, tj. utrata niektórych zwolnień i ulg podatkowych, wyłączenie prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Podatnicy opodatkowani ryczałtem nie mogą również uwzględniać kosztów uzyskania przychodów. W przypadku tej formy rozliczeń podstawę opodatkowania stanowi bowiem przychód. Możliwe jest jednak dokonywanie określonych odliczeń od przychodu, np. zapłacone składki ZUS.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK