| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

INNOWACYJNY, CZYLI JAKI
 
Omawiane w przewodniku działania mają umożliwić wprowadzanie innowacji w firmach i w polskiej gospodarce. Może to być nowe lub znacząco ulepszone rozwiązanie w odniesieniu do produktu (towaru lub usługi), procesu, marketingu lub organizacji. Innowacyjne rozwiązanie może być wynikiem własnej działalności badania i rozwój (B+R) przedsiębiorstwa, współpracy z innymi przedsiębiorstwami i instytucjami lub wynikiem zakupu wiedzy w postaci niematerialnej lub materialnej.
Rozróżnia się:
- innowację produktową - wprowadzenie na rynek przez przedsiębiorstwo nowego towaru lub usługi lub znaczące ulepszenie oferowanych uprzednio towarów i usług w odniesieniu do ich charakterystyk lub przeznaczenia,
- innowację procesową - wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowych lub znacząco ulepszonych metod produkcji lub dostaw,
- innowację marketingową - zastosowanie nowej metody marketingowej obejmującej znaczące zmiany w wyglądzie produktu, jego opakowaniu, pozycjonowaniu, promocji, polityce cenowej lub modelu biznesowym, wynikającej z nowej strategii marketingowej przedsiębiorstwa,
- innowację organizacyjną - zastosowanie w przedsiębiorstwie nowej metody organizacji jego działalności biznesowej, nowej organizacji miejsc pracy lub nowej organizacji relacji zewnętrznych.
 
DZIAŁANIE 3.1 INICJOWANIE DZIAŁALNOŚCI INNOWACYJNEJ
 
Kto może ubiegać się o wsparcie
Mogą to być nowo powstali przedsiębiorcy oraz instytucje z otoczenia biznesu wspierające powstawanie nowych firm innowacyjnych, np. inkubatory przedsiębiorczości akademickiej, centra transferu technologii i innowacji, parki naukowo-technologiczne.
Działanie obejmuje wybór w drodze konkursu podmiotów, które będą świadczyły usługę dwuetapowego wsparcia przedsiębiorców lub kandydatów na przedsiębiorców. Podmioty te dokonują selekcji najlepszych projektów składanych przez potencjalnych przedsiębiorców (etap preinkubacji).
Na jaki cel wsparcie
Dofinansowanie składa się z dwóch komponentów - dotacji na preinkubację oraz na inwestycję w nowo utworzone przedsiębiorstwo (w formie objęcia udziałów).
Jaki jest poziom dofinansowania
Na wsparcie finansowe można liczyć, jeśli po okresie inkubacji okaże się, że są znaczne szanse na komercyjny sukces powstającego przedsiębiorstwa, którego działalność jest oparta na innowacyjnym pomyśle.
Dofinansowanie nie może przekroczyć 200 tys. euro, a w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze transportu drogowego - do 100 tys. euro i musi być niższe niż 50 proc. wartości udziałów lub akcji nowo powstałej spółki.
Nie została określona wartość minimalna i maksymalna dla preinkubacji. Wielkość wsparcia na inicjowanie działalności innowacyjnej może wynieść do 100 proc. wydatków kwalifikowanych.
PRZYKŁAD
WYMOGI DOTYCZĄCE PROJEKTU (DZIAŁANIE 3.1)
Wnioskodawca musi zapewnić trwałość rezultatów projektu przez okres minimum pięciu lat, a w przypadku małych i średnich firm (MSP) - trzech lat od zakończenia projektu. Dlatego we wniosku powinien podać informacje w odniesieniu do: (1) trwałości finansowej - w jaki sposób projekt będzie finansowany po zakończeniu finansowania ze środków dotacji; (2) trwałości instytucjonalnej - czy po zakończeniu projektu pozostaną struktury umożliwiające kontynuowanie działań (jeśli tak, to należy wskazać, na czym będzie polegała kontynuacja działań).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK