| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak reprezentować spółkę, by nie popełnić przestępstwa

Jak reprezentować spółkę, by nie popełnić przestępstwa

Podczas prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania na zewnątrz może zdarzyć się, że członkowie zarządu i rady nadzorczej swoim działaniem wyrządzą szkodę samej spółce albo jej kontrahentom, wierzycielom i innym osobom trzecim. W takich przypadkach ponoszą oni odpowiedzialność cywilnoprawną za wyrządzone spółce szkody, mogą być też pozbawieni swojej funkcji. Osoby, które działały na szkodę spółki, ponoszą też odpowiedzialność karną. Grozi im nie tylko grzywna, kara ograniczenia i pozbawienia wolności, ale również zakaz zasiadania przez pięć lat w zarządzie, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz pełnienia funkcji likwidatora w jakiejkolwiek spółce.

Spółka cicha powstaje w wyniku umowy, na mocy której jedna ze stron - określana jako wspólnik cichy, wnosi wkład do przedsiębiorstwa, które druga strona umowy - przedsiębiorca - prowadzi we własnym imieniu i na własny rachunek. Wkład ten przechodzi do majątku przedsiębiorcy, który zobowiązuje się wypłacać wspólnikowi cichemu odpowiednią część zysku przedsiębiorstwa. Wspólnik nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorcy wobec jego wierzycieli i może także nie uczestniczyć w stracie przedsiębiorstwa. Na zewnątrz występuje tylko przedsiębiorca. Jedynie on jest uprawniony i obowiązany do prowadzenia spraw przedsiębiorstwa.
Instytucja ta ma wiele zalet zarówno z punktu widzenia wspólnika cichego, jak i przedsiębiorcy. Spółka cicha nie jest wpisywana do żadnych rejestrów - ma przecież jedynie wewnętrzny charakter. Jeśli zatem zależy wspólnikowi cichemu na ukryciu swego zaangażowania w jakimś przedsięwzięciu gospodarczym, np. eksperymentalnym, nowatorskim, to jest bardzo prawdopodobne, że wniesienie wkładu i dalsza współpraca z przedsiębiorcą pozostaną nieznane osobom trzecim. Spółka ta stanowi ciekawą alternatywę dla lokat bankowych oraz funduszy powierniczych.
W przypadku tych instytucji wnoszący wkład często nie ma żadnej możliwości decydowania o sposobie inwestycji swego kapitału, podczas gdy w spółce cichej może zawsze wpływać na działanie właściciela przedsiębiorstwa. Lokata kapitału w przedsiębiorstwie odnoszącym gospodarcze sukcesy jest ponadto, w stosunku do lokat bankowych, znacznie korzystniejsza. Zysk wspólnika cichego nie będzie nigdy podlegał podwójnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, inaczej niż w przypadku wspólników spółek będących osobami prawnymi. Udział w zysku wspólnika cichego jest bowiem wliczany przez przedsiębiorcę w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, a poprzez to zapłaty należnego podatku dochodowego dokonuje każdy wspólnik tylko raz - w odpowiednim do wypracowanego zysku stosunku.
Korzyści z funkcjonowania spółki cichej mają także przedsiębiorcy, którzy otrzymują przede wszystkim dodatkowy kapitał na prowadzenie swojego przedsiębiorstwa, za który odpłatność nie jest stała, jak np. w wypadku pożyczki lub kredytu, ale zależy od zysków przedsięwzięcia.
Wspólnik cichy musi się bowiem zadowolić niewielką kwotą z racji udziału w zysku, jeśli przedsiębiorstwo nie działa najlepiej, lub też pogodzić się z brakiem korzyści, gdy zysku nie ma w ogóle. Poprzez zwiększenie kapitału przedsiębiorstwa wkładem wspólnika cichego poprawia się zdolność kredytowa przedsiębiorcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy przedmiot wkładu wspólnika cichego wszedł już do majątku jego kontrahenta, czy ten ostatni ma tylko o to roszczenie. Jest to zresztą podobna rola do tej, jaką odgrywa spółka komandytowa.
Spółka cicha przynosi także przedsiębiorcy niebagatelne korzyści podatkowe. Właśnie ten aspekt zapewnia jej znaczną popularność w krajach Unii Europejskiej. Największą rolę odgrywa zaś możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego poprzez prosty zabieg rozłożenia dochodu przedsiębiorstwa na wspólników cichych, będących członkami rodziny właściciela przedsiębiorstwa. Unika się wtedy przekroczenia wyższego progu zazwyczaj progresywnego podatku dochodowego i kumulacji dochodu po stronie właściciela przedsięwzięcia. Warto dodać, że to dochód przedsiębiorstwa zmniejszony o wartość zysku należnego wspólnikowi cichemu jest podstawą opodatkowania przedsiębiorcy.
Jak zatem widać, spółka cicha ma wiele zalet, a rozliczne korzyści płynące z wyboru tej formy inwestycji i wzmocnienia kapitałowego decydują o jej niesłabnącej popularności w wielu krajach.

dr KRZYSZTOF ZAŁUCKI
LL.M. Eur. radca prawny w Kancelarii CWW S. Cetera, M. Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK