| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Programy regionalne
 
Dotacje na przedsięwzięcia informatyczne są także finansowo w dużej części z regionalnych programów operacyjnych. Nawet jeśli nie są one wydzielone do oddzielnego działania lub poddziałania, to są ujęte jako podkategoria w zwykłym wsparciu inwestycyjnym dla przedsiębiorców.
Przykładem regionu, który zdecydował się na wydzielenie wsparcia dla projektów informatycznych, jest Mazowsze. W jego regionalnym programie operacyjnym jest Działanie 2.3. Technologie informacyjne i komunikacyjne dla MSP o budżecie ponad 23 mln euro. W ramach tego działania będą mogły być realizowane następujące rodzaje projektów:
- zastosowania i wykorzystania technologii gospodarki elektronicznej
- zastosowania i wykorzystania technologii informatycznych w przedsiębiorstwach, w tym w procesach zarządzania przedsiębiorstwem
- budowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej.
Podobnie jest w kujawsko-pomorskim regionalnym programie operacyjnym. Jest w nim wydzielone Działanie 4.3 Rozwój komercyjnych e-usług, w ramach którego mogą być finansowane takie inwestycje, jak zakup oprogramowania umożliwiającego prowadzenie działalności gospodarczej czy też reorganizacja przedsiębiorstwa, tak by pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki na zasadach e-pracy.

Wsparcie na inwestycje w dziedzinie informatyki

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK