| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Programy regionalne
 
Dotacje na przedsięwzięcia informatyczne są także finansowo w dużej części z regionalnych programów operacyjnych. Nawet jeśli nie są one wydzielone do oddzielnego działania lub poddziałania, to są ujęte jako podkategoria w zwykłym wsparciu inwestycyjnym dla przedsiębiorców.
Przykładem regionu, który zdecydował się na wydzielenie wsparcia dla projektów informatycznych, jest Mazowsze. W jego regionalnym programie operacyjnym jest Działanie 2.3. Technologie informacyjne i komunikacyjne dla MSP o budżecie ponad 23 mln euro. W ramach tego działania będą mogły być realizowane następujące rodzaje projektów:
- zastosowania i wykorzystania technologii gospodarki elektronicznej
- zastosowania i wykorzystania technologii informatycznych w przedsiębiorstwach, w tym w procesach zarządzania przedsiębiorstwem
- budowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej.
Podobnie jest w kujawsko-pomorskim regionalnym programie operacyjnym. Jest w nim wydzielone Działanie 4.3 Rozwój komercyjnych e-usług, w ramach którego mogą być finansowane takie inwestycje, jak zakup oprogramowania umożliwiającego prowadzenie działalności gospodarczej czy też reorganizacja przedsiębiorstwa, tak by pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki na zasadach e-pracy.

Wsparcie na inwestycje w dziedzinie informatyki

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK