| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Inwestycje w dziedzinie informatyki
 
Zakup nowych maszyn czy wybudowanie nowego zakładu ma inną specyfikę niż inwestycje w dziedzinie informatyki. Z tego powodu unijne dotacje na ten cel zostały wydzielone z głównego nurtu wsparcia. Podobny los spotkał także wsparcie dla sektora ochrony zdrowia.
Przedsiębiorstwa, które chcą zrealizować inwestycje w dziedzinie informatyki, mają do dyspozycji unijne dotacje z dwóch źródeł. Pierwszym są regionalne programy operacyjne, a drugim Priorytet 8 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), za wdrożenie którego jest odpowiedzialna Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
 
Dla nowoczesnych firm
 
Dotacje dla przedsiębiorstw w Priorytecie 8 PO IG zostały podzielone na dwie części. Działanie 8.1. zostało skierowane do nowoczesnych e-przedsiębiorstw. Natomiast Działanie 8.2 to wsparcie dla projektów ułatwiających firmom współpracę z innymi firmami za pomocą internetu i innych nowoczesnych narzędzi komunikowania się.
Przyjrzymy się dokładniej Działaniu 8.1. Jego budżet to ponad 390 mln euro, które zostanie przeznaczone na wsparcie finansowe takich projektów jak e-sklepu czy inne formy prowadzeniu biznesu w internecie.
Celem tego działania jest stymulowanie rozwoju rynku e-usług poprzez wsparcie mikro i małych przedsiębiorców, które prowadzą działalność gospodarczą (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność na podstawie pierwszego wpisu do EDG) nie dłużej niż rok od dnia faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności rozumianego jako dzień wystawienia pierwszego rachunku lub faktury, przy czym działalność ta jest ich pierwszą działalnością. Dofinansowywaniem objęte zostaną projekty polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną i ewentualnym wytworzeniu produktów cyfrowych, niezbędnych do świadczenia tych usług.
 
Usługi cyfrowe
 
Oprócz projektu systemowego (wsparcie w formie dotacji na utworzenie i prowadzenie specjalistycznego portalu internetowego Cyfrowa Polska dla Każdego) reszta środków zostanie rozdysponowana w drodze konkursu. Będą to dotacje inwestycyjne na realizację indywidualnych projektów mikro i małych przedsiębiorców, mających na celu świadczenie usług drogą elektroniczną i ewentualne wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług, które będą dofinansowywane przez okres 24 miesięcy ich realizacji. Dany beneficjent otrzyma wsparcie tylko na jeden projekt w ramach Działania 8.1.
W ramach tego działania będą finansowane następujące rodzaje wydatków:
- zakup usług prowadzących do wytworzenia produktów cyfrowych (m.in. usługi informatyczne, techniczne, doradcze),
- zakup usług prowadzących do świadczenia i aktualizacji usług elektronicznych (m.in. usługi informatyczne, techniczne, doradcze),
- zakup usług szkoleniowych związanych bezpośrednio z uruchomieniem i obsługą usługi elektronicznej,
- na prowadzenie działalności (w tym: wydatki operacyjne, osobowe),
- na środki trwałe (sprzęt komputerowy i informatyczny ściśle związany z realizacją projektu), wartości niematerialne i prawne (m.in. oprogramowanie i niezbędne licencje).
Maksymalna wartość projektu, który może zostać zgłoszony do konkursu, to 200 tys. zł. Dotacja może wynosić nawet do 85 proc. kosztów całej inwestycji.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK