| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Ta historia może zdarzyć się każdemu przedsiębiorcy. Projekt był prosty - zakup istniejącego przedsiębiorstwa, czyli przejęcie upadającej fabryki. Przygotowania trwały już dwa miesiące. Pojawił się pomysł skorzystania z unijnej dotacji. Projekt przygotowano i złożono w ostatnim momencie. Cudem udało się go dobrze przygotować i otrzymał jedną z najwyższych punktację. Niestety dalsze losy inwestycji nie potoczyły się już dobrze. Brak analizy sytuacji zewnętrznej pod kątem zatrudnienia odpowiednich pracowników oraz dostępności do usług na przykład budowlanych spowodował odsunięcie terminu realizacji o siedem długich miesięcy. Dodatkowo kadra zarządzająca projektem nie była przygotowana do jego prowadzenia, co utrudniało komunikację pomiędzy jednostką nadzorującą a przedsiębiorcą. Efektem końcowym była sytuacja, w której przedsiębiorca otrzymał tylko część zakontraktowanych kosztów. Reszta, mimo znakomitego pomysłu sfinansowania rozwoju firmy za pomocą środków unijnych, przepadła. Zdecydowały o tym błędy popełnione przy przygotowywaniu projektu.
Podstawową zasadą przed przystąpieniem do realizacji projektu z unijnym dofinansowaniem (dotyczy ona wszystkich podmiotów gospodarczych oraz typów inwestycji) jest dobrze przeprowadzona weryfikacja przedsiębiorstwa, jak też samej inwestycji. Weryfikacja musi zawierać:
- analizę prawną struktury organizacyjnej oraz udziałowej
- analizę finansową określającą tzw. moc finansową do przeprowadzenia danej inwestycji
- analizę spójności założeń projektu do wytycznych w ramach programu, do którego zwracamy się po naszą dotację.
W ramach inwestycji przygotowanych oraz nadzorowanych od momentu weryfikacji do czasu wypłacenia dotacji na rachunek bieżący przedsiębiorstwa Eurochance prowadzi kompleksową pomoc na każdym etapie projektu dla każdego sektora przedsiębiorczości.
W dalszym ciągu przedsiębiorcy w znacznej większości czekają na terminy składania projektów. Z naszego doświadczenia wynika, że na ostatnią chwilę przedsiębiorcy pozostawiają pracę nad projektami, a później są bardzo rozczarowani, że projekt nie przeszedł, szukając winnych. Oceniane są osoby z komisji oceniających, oceniane są firmy doradcze lub osoby, które przygotowały projekt, a tak naprawdę to prezes, właściciel lub inna osoba odpowiedzialna za projekt powinna mieć w takim przypadku pretensję tylko do siebie. Przygotowanie projektu to proces złożony, jak wcześniej wspomniałem zaczynający się od dobrej weryfikacji. Praca nad projektem trwa średnio (w zależności od wielkości inwestycji) około 3-4 tygodni. Osobno przygotowuje się część merytoryczną, tzw. unijną, następnie finansową, ocenę prawną, ocenę marketingową, a na końcu jest scalanie projektu oraz jego kontrola ostateczna.
Potężna korekta na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych, którą śledzimy od początku stycznia, to odzwierciedlenie spadków na giełdzie amerykańskiej. Z drugiej strony ponad 80 mld euro dla Polski w ramach funduszy unijnych to być może ostatni tak bardzo znaczący zastrzyk finansowy dla prawie wszystkich sektorów gospodarki. Dotacje są dla nas. Lepiej jest inwestować w swoje niż w czyjeś.
DOTACJE DLA BARDZO DUŻYCH INWESTYCJI
W Działaniu 4.4. PO IG będą wspierane inwestycje, których wartość nie przekracza 160 mln zł. Co z większymi projektami? Nie są one pozbawione szansy na uzyskanie unijnego wsparcia. Dla nich zostało stworzone Działanie 4.5 w programie Innowacyjna Gospodarka, za które będzie odpowiadał resort gospodarki. Po wartości inwestycji można domyślić się, że wsparcie jest kierowane do dużych firm, a przede wszystkim dla inwestorów zagranicznych, którzy są zainteresowani ulokowaniem swojej nowej inwestycji w Polsce. Środki finansowe z w ramach działania są zarezerwowane dla przedsiębiorców z sektora produkcyjnego, planujących zainwestować co najmniej 40 mln zł i zatrudnić minimum 200 osób. Jednym z kluczowych czynników decydujących o przyznaniu dotacji będzie wprowadzenie w ramach inwestycji innowacyjnego rozwiązania stosowanego w skali światowej nie dłużej niż trzy lata. Ubieganie się o dotacje z Działania 4.5 jest również możliwe dla przedsiębiorstw inwestujących w sektorze usług nowoczesnych (centrum IT, usługi księgowe) pod warunkiem zatrudnienia przynajmniej 200 pracowników. Wyjątek stanowią inwestycje polegające na tworzeniu centrum badawczo-rozwojowego - w takim przypadku o wsparcie można ubiegać się w sytuacji, gdy wzrost zatrudnienia wyniesie nawet dziesięć osób.
KREDYT TECHNOLOGICZNY
Dotacja inwestycyjna to nie jedyna forma wprowadzenia nowej technologii do firmy. Inną możliwością jest skorzystanie ze wsparcia, które jest oferowane w ramach Działania 4.3 w Programie Innowacyjna Gospodarka. Chodzi o możliwość wzięcia preferencyjnego kredytu technologicznego na sfinansowanie wdrożenia nowej technologii (zarówno własnej, jak i nabytej) oraz uruchomienie produkcji nowych wyrobów. Wsparcie będzie udzielane w dwóch schematach. W pierwszym kredytu będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego. Przedsiębiorca może liczyć na umorzenie do 50 proc. jego wartości. W schemacie II kredyt jest zaciągnięty w banku komercyjnym. Udziela on przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm tzw. premii technologicznej, czyli umarza część kredytu technologicznego. W obu przypadkach, aby uzyskać umorzenie, przedsiębiorca będzie musiał przedstawić opinie jednostki naukowej potwierdzającej wdrożenie przez niego nowej technologii oraz przedstawić faktury za sprzedaż innowacyjnych produktów (usług) powstałych na skutek inwestycji. Maksymalna wysokość premii nie będzie mogła przekroczyć 4 mln zł oraz 70 proc. kredytu w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw i 60 proc. kredytu przyznanego średnim firmom.

KONRAD NOWACKI

prezes Eurochance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK