| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Gospodarstwo rolne
 
Rolnicy mają także możliwość zdobycia dotacji na rozwój własnego gospodarstwa rolnego. Pieniądze na ten cel rozdziela także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwszy nabór na wsparcie z PROW na lata 2007-2013 odbył się w listopadzie ubiegłego roku. Kolejny jest planowany na jesień tego roku.
W ramach wsparcia można uzyskać do 300 tys. zł na budowę lub remont budynków związanych z rolnictwem lub chowem zwierząt, zakup lub instalacją maszyn, urządzeń, w tym sprzętu komputerowego czy nawet na inwestycje o charakterze drogowym, jak na przykład wyłożenie kostką brukową terenu gospodarstwa.
CO TO SĄ OBSZARY WIEJSKIE
Wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) będzie przede wszystkim udzielane na inwestycje związane z rolnictwem i sektorem przetwórstwa artykułów rolnych. Nie oznacza to jednak, że z pomocy finansowej w ramach tego programu zostaną wyłączone inne rodzaje działalności gospodarczej. Jednak aby firma mogła uzyskać wsparcie z PROW, musi spełnić warunek lokalizacji swojej siedziby, zakładu lub filii na obszarach wiejskich. Przez takie obszary na potrzeby PROW rozumie się:
- gminy wiejskie
- gminy miejsko-wiejskie, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców
- gminy miejskie o liczbie mieszkańców mniejszej niż 5 tys. osób.
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK