REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP

Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP
Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP
Opel
Opel

REKLAMA

REKLAMA

Nowy Opel Insignia zdobył 5 gwiazdek w teście bezpieczeństwa Euro NCAP. Pojazd zdobył najwyższe noty w każdej ocenianej kategorii.

Nowy flagowy Opel uzyskał najwyższe noty w każdej z ocenianych kategorii — ochronie dorosłych pasażerów, ochronie pasażerów-dzieci, ochronie pieszych oraz systemach wspomagających bezpieczeństwo.

REKLAMA

W komentarzu do wyników testów zderzeniowych nowej Insignii Euro NCAP zwróciła szczególną uwagę na zastosowane w tym samochodzie innowacyjne systemy zwiększające bezpieczeństwo. Nowa aktywna maska unosi się w ciągu kilku milisekund, aby odseparować pieszego od twardych elementów w komorze silnika: „skuteczność systemu potwierdzono w przypadku różnych sylwetek pieszego i szerokiego zakresu prędkości”. Dopracowany system automatycznego hamowania awaryjnego, który wykrywa zarówno pieszych, jak i inne pojazdy, „działa poprawnie … (oraz) … przy prędkościach autostradowych wykazał się skutecznością, pozwalając uniknąć wypadku lub złagodzić jego następstwa”.

Zobacz też: Test Opel Astra 1.6 CDTi 136 KM

„Najwyższe oceny przyznane przez Euro NCAP potwierdzają, że poszczególne komponenty systemów bezpieczeństwa w nowej Insignii tworzą spójną i całościową koncepcję” — mówi Peter Küspert, wiceprezes ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej. „Jednak bezpieczeństwo jest priorytetem nie tylko we flagowym Oplu. Najnowsze produkty w ofercie marki — Crossland X i Grandland X — także są wyposażone w alarm przedkolizyjny z systemem automatycznego hamowania awaryjnego, gdyż chcemy, aby wszyscy nasi klienci mieli dostęp do najnowszych technologii z zakresu bezpieczeństwa, w myśl nowego hasła naszej marki: „przyszłość należy do wszystkich”.

Zobacz też: Test Opel Adam Rocks 1.0/115 KM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz aktywnej maski i systemu automatycznego hamowania awaryjnego w nowej Insignii zastosowano wiele innych imponujących i bardzo nowoczesnych systemów wspomagających prowadzenie pojazdu. Żaden inny samochód w tej klasie nie oferuje tak szerokiej palety inteligentnych technologii, jak nowa generacja flagowego Opla.

  • Matrycowe reflektory IntelliLux LED®: 16 segmentów LED umieszczonych w każdym z bardzo wąskich reflektorów Insignii odpowiada za światła drogowe oraz umożliwia uzyskanie wiązki świetlnej o różnym kształcie, dostosowanej z maksymalną precyzją do panujących warunków jazdy. Większa liczba tych segmentów pozwala na bardziej płynne i szybsze sterowanie snopem światła.
  • Wyświetlacz projekcyjny (head‑up): informacje takie jak prędkość, znaki drogowe, ustawienia ogranicznika prędkości i tempomatu adaptacyjnego oraz wskazówki nawigacji mogą być wyświetlane na szybie czołowej, bezpośrednio na linii wzroku kierowcy, który nie musi przerywać obserwacji drogi.
  • Adaptacyjny tempomat (ACC) z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego: za pomocą kamery i czujników radarowych system mierzy odległość od pojazdu poprzedzającego i odpowiednio koryguje prędkość jazdy. Jeżeli kierowca samochodu jadącego przed Insignią zacznie nagle hamować i odległość ta gwałtownie zmaleje, na szybie/wyświetlaczu head‑up zapali się czerwone światło ostrzegawcze, któremu będzie towarzyszył alarm dźwiękowy. Jednocześnie ACC zainicjuje automatyczne hamowanie awaryjne — szybciej niż zdołałby zareagować człowiek.
  • Asystent pasa ruchu z automatyczną korektą toru jazdy: prowadzenie samochodu zawsze wymaga skupienia pełnej uwagi na tej czynności, ale kiedy asystent pasa ruchu zarejestruje, że samochód bez wiedzy kierowcy zaczyna opuszczać dany pas ruchu, dokona delikatnej korekty toru jazdy oraz wyświetli stosowne ostrzeżenie. Funkcja ta działa przy prędkościach od 60 do 180 km/h.

Zobacz też: Nowy Opel Insignia Grand Sport 2017

Kierowca Insignii może liczyć także na pomoc systemów zapewniających doskonałą widoczność w każdym kierunku. Zalety tych systemów ujawniają się zwłaszcza w jeździe miejskiej.

  • Kamera 360°: zastosowany po raz pierwszy w samochodzie marki Opel system czterech kamer, po jednej z każdej strony pojazdu. Na podstawie obrazu rejestrowanego przez kamery można uzyskać widok pojazdu z góry obejmujący pełne 360 stopni, który ułatwia parkowanie oraz manewry przy niewielkiej prędkości. Zamiast niewygodnego kręcenia głową kierowca może obserwować wszystko na ekranie systemu IntelliLink w środkowej konsoli.
  • Kamera cofania: z chwilą włączenia biegu wstecznego kamera zaczyna rejestrować obraz za pojazdem i przesyła go na dotykowy ekran systemu multimedialnego. Dynamiczne linie wyświetlane na ekranie są sterowane kątem obrotu kierownicy i ułatwiają precyzyjne parkowanie tyłem.
  • System ostrzegania o pojeździe zbliżającym się z tyłu: czujniki radarowe w tylnym zderzaku wykrywają obiekty zbliżające się z lewej lub prawej strony w odległości 20 metrów i promieniu 90 stopni, a kierowca jest ostrzegany za pomocą sygnałów wizualnych i akustycznych. Jest to bardzo przydatna funkcja na przykład przy cofaniu na parkingu w warunkach ograniczonej widoczności.
  • Zaawansowany asystent parkowania: czujniki ultradźwiękowe w przednim i tylnym zderzaku identyfikują odpowiednie miejsca do parkowania i wykrywają ewentualne przeszkody. Asystent parkowania ocenia dostępne miejsce i automatycznie parkuje pojazd. Kierowca nie musi nawet dotykać kierownicy — steruje on jedynie przyspieszeniem i hamulcami oraz zmienia biegi.

Uzupełnieniem zestawu rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo w nowej Insignii są liczne systemy wspomagające kierowcę oparte na czujnikach radarowych i kamerach. Są to między innymi takie dobrze znane systemy, jak:

  • Ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu: czujniki radarowego systemu ostrzegania obejmują obszar do 70 metrów za lusterkami bocznymi i informują o obecności innych użytkowników drogi zbliżających się sąsiednimi pasami ruchu. System pomaga zapobiegać kolizjom w sytuacji, gdy kierowca nie zachowa wymaganej ostrożności przy zmianie pasa ruchu.
  • Wskaźnik odległości od pojazdu poprzedzającego na centralnym wyświetlaczu: system wykrywa obecność innych pojazdów w polu widzenia przedniej kamery lub zasięgu przedniego radaru i oblicza odległość od nich. Odległość ta jest podawana w bardziej przydatnych dla kierowcy sekundach, a nie w metrach. Pojazd poprzedzający jest oznaczony zielonym symbolem samochodu. Jeżeli odległość jest niedostateczna, automatycznie aktywowana jest funkcja ostrzegania o nadmiernym zbliżeniu się do pojazdu poprzedzającego, a symbol zmienia kolor na pomarańczowy.
  • Alarm przedkolizyjny: pomaga uniknąć najechania na tył pojazdu poprzedzającego lub przynajmniej zminimalizować skutki takiego zdarzenia poprzez zainicjowanie hamowania awaryjnego. W przypadku zbyt szybkiego zbliżania się Insignii do pojazdu poprzedzającego, kierowca usłyszy głośny alarm dźwiękowy i zobaczy ostrzeżenie wizualne na panelu wskaźników. Dodatkowo specjalna dioda wyświetli odpowiedni symbol na szybie czołowej. Kierowca może skonfigurować system, określając odległość („blisko”, „średnio” lub „daleko”), przy której powinno pojawiać się ostrzeżenie.
  • Rozpoznawanie znaków drogowych: najnowsza generacja tego systemu potrafi odczytywać i wyświetlać okrągłe znaki drogowe, takie jak ograniczenia prędkości i ich odwołania, a także wiele znaków prostokątnych. System przetwarza dane rejestrowane przez przednią kamerę, a także informacje z mapy z opcjonalnego systemu nawigacji. Ograniczenia prędkości są podawane również na wyświetlaczu head-up, jeżeli pojazd jest w niego wyposażony.

Źródło: Materiały Opla

Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP
Opel
Opel
Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP
Opel
Opel
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    REKLAMA

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    REKLAMA

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

    Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

    REKLAMA