| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Premiery i zapowiedzi > Volkswagen XL1: najoszczędniejszy VW w Polsce

Volkswagen XL1: najoszczędniejszy VW w Polsce

Volkswagen zaprezentował w Poznaniu najoszczędniejszy samochód seryjny w swojej ofercie. 100 km pokonuje zużywając zaledwie 0,9 l paliwa. Jak to możliwe?

Dominują CFK i aluminium. Przyszłościowe są nie tylko zastosowane technologie, lecz także fakt, że Volkswagen buduje XL1 w przeważającej części z lekkiego i wytrzymałego tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFK). Z tworzywa tego wykonany jest monocoque z lekko przesuniętymi względem siebie fotelami kierowcy i pasażera oraz wszystkie części dołączane do karoserii, a także elementy funkcyjne, takie jak stabilizatory. Volkswagen preferuje elementy z CFK produkowane metodą RTM (Resin-Transfer-Moulding). Gęstość materiału, względnie ciężar właściwy wynosi tylko około 20 procent porównywalnego nadwozia stalowego. Jednocześnie części z CFK wykazują sztywność i obciążalność nie ustępującą w niczym porównywalnym częściom ze stali lub aluminium, a elementy stanowiące powłokę zewnętrzną XL1 mają grubość zaledwie 1,2 mm.

O tym, dlaczego CFK jest idealnym materiałem na nadwozie nowego XL1, świadczy jego masa. XL1 waży zaledwie 795 kilogramów. Z tego 227 kilogramów przypada na całą jednostkę napędową, 153 kilogramy na zawieszenie, 80 kilogramów na wyposażenie (wraz z dwoma fotelami kubełkowymi) i 105 kilogramów na elektrykę. Pozostaje 230 kilogramów i dokładnie tyle waży nadwozie z CFK wraz z podnoszonymi drzwiami, przednią szybą ze specjalnego cienkiego szkła oraz znaną ze sportu motorowego, bardzo bezpieczną kabiną typu monocoque. Łącznie 21,3 procent nowego XL1, czyli 169 kilogramów to CFK. Do produkcji 22,5 procent wszystkich części (179 kilogramów) Volkswagen zastosował metale lekkie. Tylko 23,2 procent (184 kilogramy) nowego XL1 to stal i stopy żelaza. Pozostałe kilkanaście procent rozdziela się na różne inne tworzywa sztuczne (np. boczne szyby z poliwęglanu), metale, włókna naturalne oraz płyny robocze i elektronikę.

Dzięki CFK Volkswagen XL1 jest nie tylko lekki, lecz także bardzo bezpieczny. Jest to między innymi zasługa wytrzymałej i jednocześnie lekkiej kabiny monocoque z CFK. W razie wypadku zapewnia ona niezbędną przestrzeń do przeżycia dla kierowcy i pasażera. Gwarantuje to odpowiedni układ dróg przenoszenia obciążeń oraz zastosowanie w monocoque struktur sandwiczowych. Ponadto elementy konstrukcyjne przedniej i tylnej części pojazdu, wykonane z aluminium, przyjmują na siebie większą część energii. Zasada ta została zrealizowana także w drzwiach z CFK, gdzie zastosowano belkę z aluminium, przejmującą energię zderzenia, a sztywna rama drzwi minimalizuje ryzyko intruzji w klatkę bezpieczeństwa. Duży nacisk położony został także na możliwość ratowania pasażerów: w przypadku, gdy XL1 po koziołkowaniu będzie leżał na dachu, pirotechniczne śruby ułatwią otwarcie podnoszonych w górę drzwi.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Volkswagen XL1 - przód
Volkswagen XL1 - przód

Volkswagen XL1 - tył
Volkswagen XL1 - tył

Volkswagen XL1 - tył
Volkswagen XL1 - tył

Volkswagen XL1 - kokpit
Volkswagen XL1 - kokpit

Volkswagen XL1 - bok
Volkswagen XL1 - bok

Volkswagen XL1 - przód
Volkswagen XL1 - przód

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK