| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami - motocyklem na kategorii B

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami - motocyklem na kategorii B

Już niedługo kierowcy samochodów osobowych będą mogli prowadzić motocykl bez konieczności posiadania prawa jazdy kategorii A.

Prawo jazdy kategorii B na motocykl do 125 ccm

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. W myśl nowych zmian osoby posiadające prawo jazdy kategorii B (samochodów osobowy) od co najmniej 3 lat, będą mogły także poruszać się motocyklem o pojemności nie większej niż 125 ccm bez konieczności nabycia dodatkowych uprawnień. Maszyna nie będzie mogła jednak mieć mocy większej niż 11 kW, a jej stosunek mocy do masy własnej nie przekroczy 0,1 kW/kg. Motocykl będzie mógł mieć zarówno automatyczną jak i manualną skrzynię biegów.

Zobacz galerię: Motoklasyki

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami

Zakres zmian wchodzących w skład nowelizacji jest obszerny i dotyczy m.in. wprowadzenia możliwości zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. B przy wykorzystaniu samochodu, którym kursant nabywał umiejętności prowadzenia pojazdu. Co się tyczy samego egzaminu został on rozszerzony o tzw. ekojazdę. Pieczę nad egzaminem teoretycznym sprawować będzie Minister Transportu (odpowiadać będzie za treść merytoryczną egzaminu), a nie jak jest to obecnie WORD.

Zobacz też: Zmiany w przepisach dotyczących przeglądów technicznych

Baza pytań wchodzących w skład egzaminu teoretycznego będzie jawna i ogólnodostępna. Egzaminowany będzie mieć prawo do wglądu w swój test i poznania prawidłowych odpowiedzi na te pytania, w których popełnił błąd. Poza tym do egzaminu teoretycznego będzie można przystąpić bez konieczności odbycia teoretycznej części szkolenia. Zakres zmian jest szerszy i dotyczy także instruktorów i placówek nauki jazdy.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »