| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Koniec bezkarności na europejskich drogach

Koniec bezkarności na europejskich drogach

Kraje Unii Europejskiej wprowadzą zasadę udostępniania sobie nawzajem danych rejestracyjnych pojazdów, których kierowcy dopuścili się wykroczenia drogowego poza granicami swojego państwa.

Ustalone zasady zyskały już poparcie Parlamentu Europejskiego, więc jeśli dyrektywa zostanie poparta również przez Radę Unii Europejskiej, to wejście w życie nowych metod walki z piratami drogowymi i zwiększania bezpieczeństwa na drogach europejskich pozostaje już tylko kwestią czasu. Od momentu przyjęcia jej przez Radę, kraje Wspólnoty będą miały dwa lata na jej wdrożenie. Tylko Wielka Brytania i Dania będą miały na to więcej czasu.

Zobacz też: Koniec bezkarności rowerzystów na ulicach 

Nowe zasady obowiązywać będą na mocy nowego prawa, według którego w przypadku popełnienia wykroczenia, wszystkie państwa członkowskie zobligowane będą do udostępnienia wszystkich danych kierowcy i pojazdu właściwym organom w kraju, gdzie złamano przepisy. Następnym etapem jest wysłanie listu do osoby, która dopuściła się przestępstwa i poinformowanie jej o tym, że fakt ten został odnotowany, o przewidzianej za niego karze (opartej o prawo kraju, w którym złamano przepisy) oraz o możliwości odwołania się od postanowienia zasądzonego w danej sprawie. Po zakończonej procedurze, ukaraniu danej osoby, wszystkie akta dotyczące procesu będą niszczone.

Zobacz też: Kierowcy kradną blokady na koła  

Część przewinień, które podlegają nowym zasadom to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości, jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, jazda po pasach przeznaczonych dla pojazdów specjalnych, niestosowanie się do zasad sygnalizacji świetlnej, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i korzystanie z telefonów komórkowych niezgodnie z prawem. Policjanci będą również zwracać szczególną uwagę na to, czy osoby poruszające się motocyklami zakładają kaski.

Źródło: Samar

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nowe zasady obowiązywać będą na mocy nowego prawa, według którego w przypadku popełnienia wykroczenia, wszystkie państwa członkowskie zobligowane będą do udostępnienia wszystkich danych kierowcy i pojazdu właściwym organom w kraju, gdzie złamano przepisy fot. Fotolia
Nowe zasady obowiązywać będą na mocy nowego prawa, według którego w przypadku popełnienia wykroczenia, wszystkie państwa członkowskie zobligowane będą do udostępnienia wszystkich danych kierowcy i pojazdu właściwym organom w kraju, gdzie złamano przepisy fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK