| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Inwestycje o znaczeniu strategicznym muszą mieć dostęp do dróg szybkiego ruchu

Inwestycje o znaczeniu strategicznym muszą mieć dostęp do dróg szybkiego ruchu

Według rządu inwestycje o znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania kraju powinny mieć dostęp do dróg szybkiego ruchu. Zapis dotyczący tego pomysłu został zapisany w nowelizacji rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Rząd skupił się w niej przede wszystkim na Zakłady azotowe w Policach i rafineria w Płocku oraz dotyczących ich dróg S6 i S10.

Ekspresówki i autostrady dla inwestycji o znaczeniu strategicznym

Zakłady azotowe w Policach i rafineria w Płocku będą miały lepszy dostęp do dróg szybkiego ruchu - to cel nowelizacji rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, którą we wtorek wydał rząd. Chodzi o mające powstać drogi S6 i S10.

"Przyjęliśmy (...) rozporządzenie Rady Ministrów, które zmieniło przede wszystkim zakres rozporządzenia o przebiegu dróg krajowych i autostrad. Mówię o zakresie (...) S6, która jest taka ważna dla tego regionu, czyli obwodnicy północno-zachodniej Szczecina" - mówiła we wtorek na konferencji prasowej w Szczecinie premier Ewa Kopacz.

Zadeklarowała, że znajdą się pieniądze na budowę tej obwodnicy. "Wiem, jak ważna z punktu widzenia aglomeracji szczecińskiej jest obwodnica północno-zachodnia. Dlatego zmieniamy przebieg drogi S6. Jest to niezbędny warunek, aby to zadanie mogło zaistnieć w budżecie krajowego programu drogowego. Podejmiemy wszelkie starania, aby ten projekt sfinansować i zrealizować" - dodała.

Zobacz też: Rozbudowa trasy do lotniska Katowice

Celem nowelizacji rozporządzenia jest również dostosowanie przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącego rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Rozporządzenie przesądza przebieg transeuropejskiego korytarza, jeśli chodzi o drogi ekspresowe: S7 i S6 w okolicach Trójmiasta, a także w przypadku S5 i S16, które mają przebiegać przez Warmię i Mazury w kierunku granicy wschodniej.

Do noweli rozporządzenia dopisano drogi krajowe S86 i S8 jako ekspresowe. Są to krótkie odcinki dróg krajowych, mające parametry dróg ekspresowych, ale nie były dotychczas uwzględnione w rozporządzeniu jako drogi ekspresowe.

W efekcie wprowadzonych zmian - jak podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu - długość autostrad wyniesie ok. 2000 km, a dróg ekspresowych ok. 5500 km. "Zmiany przyczynią się w znacznym stopniu do zminimalizowania zagrożeń w ruchu drogowym - szczególnie dotyczy to coraz większego natężenia ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych, a zwłaszcza samochodów przewożących niebezpieczne ładunki" - zaznaczyło CIR.

Rząd wydał również nowelizację rozporządzenia w sprawie dróg krajowych, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Zmienia ono nazwę jednego z węzłów na autostradzie A1, gdzie pobierana jest opłata elektroniczna, z Czerniewice na Toruń Południowy. Chodzi o to, by nazwy węzłów były zbliżone do nazw większych miast, w pobliżu których leżą. Nowe przepisy mają obowiązywać od 23 października br.

Źródło: materiały prasowe PAP

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK