| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Słownik > BAS – Brake Assist System

BAS – Brake Assist System

BAS, czyli Brake Assist System, to system współdziałający z układem ABS, a służący do maksymalizacji skuteczności układu hamulcowego w czasie nagłego, awaryjnego hamowania.

System BAS wyłapuje momenty, kiedy kierowca chce ostro i szybko zahamować. Wówczas BAS zwiększa maksymalnie ciśnienie w układzie hamulcowym tak, by uzyskać jak największą siłę hamowania. Czujnik systemu, który jest umieszczony pomiędzy pompą hamulcową i pedałem hamulca, wykrywa gwałtowny ruch stopy kierowcy naciskającej na pedał i drogą elektroniczną zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym.

Według wielu przeprowadzonych badań, wielu kierowców w sytuacji zagrożenia nie naciska pedału hamulca wystarczająco mocno, by skuteczność hamowania była możliwie najwyższa. W autach wyposażonych w system BAS droga hamowania może ulec skróceniu nawet o 30 proc.

Zobacz też: Płyn hamulcowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »