REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiczna podróż na wakacje

Ekonomiczna podróż na wakacje. Fot. Fotolia
Ekonomiczna podróż na wakacje. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

By podróż samochodem była najbardziej efektywna i jednocześnie ekonomiczna należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów jeszcze przed wyjazdem. Po wyruszeniu w trasę kluczowy jest styl jazdy i rozsądne planowanie postojów.

Elementy mające wpływ na ekonomię jazdy samochodem

– Przegląd samochodu to bardzo ważny, a nawet najważniejszy element planowania dłuższej, wakacyjnej podróży. Warto przeprowadzić go na stacji diagnostycznej, która za pośrednictwem profesjonalnych urządzeń m.in. rolek, szarpaków i testerów skontroluje podstawowe elementy, takie jak: hamulce, amortyzatory, oświetlenie czy stan podwozia. Dobry warsztat samochodowy również może to sprawdzić, ale nie wszystkie posiadają odpowiednie wyposażenie, a np. ewentualne luzy w zawieszeniu trudniej wykryć bez tzw. szarpaka – komentuje Bogumił Papierniok, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

REKLAMA

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

REKLAMA

Specjaliści podkreślają, że na ekonomię długiej trasy, związanej z wysokim, jednorazowym przebiegiem w stosunkowo krótkim czasie, wpływ mają elementy, o których kierowcy niestety często zapominają. Do takich należy filtr powietrza, który w przypadku zabrudzenia przyczynia się do znacznego wzrostu zużycia paliwa oraz filtr kabinowy, którego zaniedbanie może skutkować zablokowaniem wentylacji. Kluczowym elementem są również opony. Według badań Michelin, ponad 64 procent samochodów poruszających się po polskich drogach ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Tymczasem zbyt niska wartość ciśnienia znacznie podnosi zużycie paliwa i naraża kierowcę na ryzyko awarii lub wypadku, jeśli opona ulegnie przegrzaniu i pęknięciu. Na listę kontrolną należy też wpisać zawieszenie, układ kierowniczy oraz klocki hamulcowe, które powinny zostać sprawdzone nawet, jeśli żadna kontrolka nie wskazuje na ich zużycie.

Obowiązkową przedwakacyjną kontrolę w warsztacie lub stacji diagnostycznej warto uzupełnić o samodzielną weryfikację najważniejszych elementów bezpośrednio przed wyjazdem. Powinna obejmować m.in. wsłuchanie się w ewentualne stuki wydawane przez samochód, szczególnie przy powolnym pokonywaniu nierówności, mogące świadczyć o luzach łączników stabilizatora, niesprawności amortyzatorów lub łożysk amortyzatorów. Krótkie energiczne ruchy kierownicą na postoju, bez działającego silnika i wspomagania, pomogą z kolei wykryć luzy w układzie kierowniczym. Luz łożyska koła należy wykluczyć podnosząc samochód na podnośniku do wymiany koła i łapiąc je za górę i dół. Na chwilę przed dłuższą podróżą trzeba także zajrzeć pod maskę i sprawdzić poziom oleju, płynu chłodniczego i wspomagania, ewentualne wycieki spod filtra oleju i miski olejowej czy wycieki spod uszczelki pokrywy zaworów. Warto także odkręcić korek wlewu oleju i zobaczyć, czy nie ma nim tłustego osadu oraz poświęcić uwagę akumulatorowi – jego zaciski powinny być czyste, bez nalotów, a obudowa – bez śladów cieczy.

Zobacz też: Zderzenie z dzikim zwierzęciem - co robić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Styl jazdy - jak jechać ekonomiczne?

REKLAMA

Ekonomiczna podróż wakacyjna to również wybór odpowiedniego stylu jazdy, który wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa i części samochodowych. Kierowca powinien jechać przewidująco, ze stałą prędkością, bez gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Eksperci podkreślają, że w przypadku maksymalnych prędkości na autostradach, zyskuje się jedynie kilka minut przewagi nad pojazdem jadącym ze stałą, oscylująca w okolicach 120 km/h prędkością. Natomiast koszty zużycia paliwa i klocków hamulcowych oraz ryzyko podejmowane w czasie szybkiej, energicznej jazdy są wówczas niewspółmiernie wysokie. Wyniki testu ekonomicznej jazdy przeprowadzonego przez SAM S.A. na autostradzie A4 Katowice-Kraków pokazują np., że podczas dynamicznej jazdy pojazd może spalić nawet 47 procent więcej paliwa.

– Pamiętajmy także o tak oczywistych kwestiach jak zamykanie okien i odpowiednie korzystanie z wentylacji lub klimatyzacji. Otwarte okna, w przypadku szybkiej jazdy, zaburzają aerodynamikę samochodu i przyczyniają się do wzrostu zużycia paliwa. Dobrze zaplanujmy i rozłóżmy także obciążenie samochodu. Planujmy krótkie postoje co dwie - trzy godziny – to element ważny dla samopoczucia kierowcy i bezpieczeństwa współpasażerów – uzupełnia Bogumił Papierniok.

Źródło: Materiały prasowe ProfiAuto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA