REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wrócić z imprezy autem będą w stanie nietrzeźwości?

policja alkohol bezpieczeństwo Fot. Fotolia
policja alkohol bezpieczeństwo Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powrót samochodem w stanie nietrzeźwości to dobry pomysł pod jednym warunkiem - że osoba nietrzeźwa nie będzie prowadzić. Jak zatem to zrobić?

Jak wrócić autem będąc nietrzeźwym?

Niewinne i nieplanowane wyjście ze znajomymi na piwo, może nieść za sobą niemały problem – co zrobić z samochodem, kiedy na spotkanie dotarliśmy swoim pojazdem? Wsiąść za kierownicę i mieć nadzieję, że uniknie się poważniejszych konsekwencji? Od ryzykowania życia swojego i innych, lepiej wybrać bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie. Do takiego zalicza się fachowe odprowadzanie aut.

REKLAMA

Spotkanie ze znajomymi, które zazwyczaj może wiązać się ze spożywaniem alkoholu, jest tylko jedną z wielu okoliczności, kiedy nie jesteśmy w stanie sami odprowadzić auta pod swój dom, a zależy nam, aby ono tam się znalazło.

Odprowadzenie auta

REKLAMA

Na szczęście istnieją rozwiązania, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Fachowym odprowadzaniem aut zajmują się m.in. firmy świadczące usługi przewozu osób i taksówkarskie. Jedną z nich jest Night Drivers – jej kierowcy mają za sobą tysiące kursów, w których bezpiecznie odwozili samochód oraz jego właściciela do domu. Rodzaj pojazdu jest w tym przypadku nieistotny.

- Cała procedura przypomina standardowe zamówienie taksówki. Klient otrzymuje od dyspozytora informacje na temat kursu oraz godziny przyjazdu, podczas gdy sam może dalej cieszyć się spotkaniem. Na miejsce przyjeżdża zawsze dwóch kierowców, z których jeden odwozi klienta jego samochodem, a drugi podąża tuż za nimi. Dzięki temu klient cały czas ma kontrolę nad tym, co dzieje się z jego pojazdem – wyjaśnia Sławomir Jóźwiak z firmy Night Drivers.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Odprowadzanie auta jest związane z bezpieczeństwem – swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego. Za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu kodeks karny przewiduje bowiem surowe konsekwencje, dlatego warto zawczasu zastanowić się, czy warto ryzykować i siadać za kierownicą „po kielichu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila
i poniżej 0,1 mg w wydychanym powietrzu.

REKLAMA

Za kierowanie po spożyciu alkoholu grozi areszt od 5 do 30 dni, lub grzywna w wysokości od 50 do 5 000 złotych. Stan po spożyciu alkoholu wskazuje na 0,2 do 0,5 promila we krwi lub w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg. Sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci utraty uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, zgodnie z artykułem 178 paragraf 1 kodeksu karnego, grozi ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2, a w przypadku recydywistów, od 3 miesięcy do 5 lat. Drugą z możliwości jest grzywna w stawkach dziennych, do 2 tysięcy złotych każda. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdu od roku do 10 lat.

Mniej pijanych kierowców na drogach w Polsce

Coraz większa liczba kontroli drogowych z użyciem alkomatu z pewnością ma wpływ na mniejszą liczbę kierujących pod wpływem alkoholu. Według oficjalnych statystyk Komendy Głównej Policji, w pierwszym półroczu tego roku zanotowano o 7% mniej pijanych kierowców, niż w roku poprzednim (spadek o taki sam procent dotyczy także liczby wypadków drogowych).

Konsekwencje prawne to nie wszystko, czego może obawiać się kierowca wsiadający za kierownicę po spożyciu alkoholu. Jeśli spowoduje wypadek, w wyniku którego ucierpi auto osoby trzeciej, to nie ubezpieczyciel sprawcy z polisy OC jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie, a sam kierowca, sprawca wypadku. Oczywiście to ubezpieczyciel najpierw wypłaci rekompensatę poszkodowanym, ale następnie wystąpi do sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania, zgodnie z artykułem 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Źródło: materiały prasowe Night Drivers

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA