REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?

Tomasz Korniejew
Czy mozna jechać za pojazdem uprzywilejowanym? fot. Fotolia
Czy mozna jechać za pojazdem uprzywilejowanym? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak się zachować w przypadku, gdy słyszymy zbliżający się pojazd uprzywilejowany? Czy zawsze należy się bezwzględnie zatrzymać, gdy zbliża się do nas samochód pędzący na sygnale?

Wielu kierowców wciąż ma problem z zachowaniem wobec pojazdu uprzywilejowanego. Pamiętajmy, że przepisy ruchu drogowego nakazują uczestnikom ruchu drogowego bezwzględne ułatwienie przejazdu pojazdowi pędzącemu na tzw. sygnale.

REKLAMA

Tymczasem spanikowani i nie znający przepisów kierowcy często popełniają błędy, które zamiast ułatwić - utrudniają przejazd karetce, czy straży pożarnej.

Zobacz też: Prawidłowe zachowanie rowerzysty na drodze

Jakie są typowe błędy kierowców w przypadku spotkania pojazdu uprzywilejowanego?

1. Gwałtowne hamowanie i zatrzymanie samochodu na drodze

Nie w każdym przypadku warto się zatrzymywać. Kluczą sprawą dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest obserwacja sytuacji wokół samochodu. Każdy kierowca powinien ocenić, czy w konkretnej sytuacji zatrzymanie pojazdu ułatwi przejazd pędzącej karetce, czy wręcz zatarasuje jej przejazd. W wielu przypadkach odjechanie do przodu w luźniejsze miejsce, lub po prostu kontynuowanie jazdy swoim pasem przyniesie więcej korzyści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Nagłe skręty bez wcześniejszej sygnalizacji

Kierowca nadjeżdżającego pojazdu nie powinien mieć wątpliwości odnośnie naszego zachowania. Dlatego wszelkiego rodzaju manewry sygnalizujmy z wyprzedzeniem, tak by prowadzący wiedział w którą stronę zamierzamy pojechać.

3. Nieznajomość przepisów

Znaczna część kierowców w przypadku, gdy słyszy pojazd jadący na sygnale nie wie jak się zachować. Nie zdaje sobie sprawy z faktu, że np. ma prawo przejechać przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, jeżeli tylko w ten sposób umożliwi przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Oczywiście należy w takim przypadku zachować szczególną ostrożność i nie zajeżdżać drogi pędzącym na zielonym świetle uczestnikom ruchu.

Zobacz też: Prawo motorowerzysty

Co to jest pojazd uprzywilejowany?

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami prawnymi pojazd uprzywilejowany to taki, który wysyła jednocześnie sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Widząc pojazd uprzywilejowany należy zachować spokój i umożliwić przejazd w taki sposób, by nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych użytkowników drogi. Gdy kierowca zauważy pojazd uprzywilejowany, nie powinien wykonywać gwałtownych manewrów. W pierwszej kolejności musi sprawdzić, czy na innym pasie ruchu, chodniku czy poboczu nie znajduje się inne auto, rowerzysta lub pieszy. Dopiero po dokonaniu oceny sytuacji może przejechać w wybrane miejsce – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Ze spokojem należy również ponownie włączyć się do ruchu. I pod żadnym pozorem nie podążać zaraz za pojazdem uprzywilejowanym – dodają trenerzy.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA