| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Kara za spowodowanie wypadku

Kara za spowodowanie wypadku

Wypadek drogowy niesie ze sobą poważne konsekwencje. Dotyczą nie tylko utraty zdrowia, a nawet śmierci któregoś z uczestników. Sprawca, lub sprawcy mogą ponieść konsekwencje karne i spędzić część życia w więzieniu.

Co to jest wypadek drogowy?

Z wypadkiem mamy do czynienia w przypadku, gdy w wyniku zdarzenia np. w ruchu drogowym ktoś (poza sprawcą) doznał obrażeń, których wyleczenie potrwa dłużej niż siedem dni lub poniósł śmierć.

Kwestię odpowiedzialności sprawcy uregulowano w art. 177 kodeksu karnego – powiedział mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyńscy i Partnerzy – Karze podlega osoba, która naruszyła, nawet nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowała nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba doznała obrażeń ciała. Za takie przewinienie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 – wskazuje mec. Brykczyński.

Co więcej, gdy w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć lub zostanie kaleką, wtedy kodeks karny przewiduje karę od 6 m-cy do 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Zbiegli z miejsca zdarzenia karani jak pijani

Jeżeli sprawca wypadku zbiegnie z miejsca zdarzenia sąd może orzec karę taką samą, jak w wypadku osób powodujących wypadek w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, czyli pozbawienia wolności w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

W takim przypadku, jeżeli w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć, zbiegły lub pijany sprawca może spędzić za kratkami dwanaście lat.

Warto podkreślić, że kary odnoszą się do sprawców wypadków, a sprawcami nie zawsze są kierowcy samochodów, mogą to być inni uczestnicy ruchu np. piesi czy rowerzyści.

Metodą na uniknięcie kary jest ścisłe przestrzeganie prawa o ruchu drogowym.

Zobacz też: Kolizja na parkingu, a policja

Źródło: materiały Prasowe Brykczynscy.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK