| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Pożar samochodu a odszkodowanie

Pożar samochodu a odszkodowanie

Specjaliści z Floty Auto Biznes poprosili przedstawiciela kancelarii prawnej o analizę warunków uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku pożaru tego samochodu. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Najważniejszą kwestią jest tutaj ustalenie przyczyny pożaru. W zależności od tego odpowiedzialność za szkodę poniosą różnego rodzaju podmioty. Pożar może być bowiem wynikiem działania osoby trzeciej - w takim przypadku winą zostanie obarczony sprawca. Musi on jednak zostać zidentyfikowany. Jeśli to niemożliwe albo gdy pożar był wynikiem wyłącznie czynników zewnętrznych np. uderzenie pioruna, odpowiedzialność ponosi wyłącznie ubezpieczyciel samochodu (wypłata z auto casco).

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Powszechnie w ogólnych warunkach ubezpieczeń auto casco odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń jest wyłączona w przypadkach, gdy szkoda wynikała z przyczyny leżącej w wykonaniu lub naprawie pojazdu lub też jeżeli jej przyczyną była awaria samochodu. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, jeśli szkoda powstała w wyniku nieodpowiedniego eksploatowania auta i jego niewłaściwego utrzymania. Dlatego, gdyby pojazd naszej firmy „stanąłby w płomieniach” właśnie w takich okolicznościach, odpowiedzialność ubezpieczyciela może być wyłączona i ciężar szkody będziemy musieli ponieść sami, względnie obciążymy na stosownych zasadach użytkownika samochodu. Warto jednak zauważyć, że ciężar udowodnienia jaka była przyczyna pożaru obciąża w zasadzie ubezpieczyciela.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Volkswagen Polo pożar, palące się auto Fot. Fotolia
Volkswagen Polo pożar, palące się auto Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK