| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Ronda – zasady ogólne

Ronda – zasady ogólne

Rondo jest skrzyżowaniem, na którym zazwyczaj postępujemy stosując ogólne zasady ruchu drogowego. W poniższym poradniku poruszam temat używania na rondzie kierunkowskazów oraz zachowania wobec znajdujących się na rondzie tramwajów.

Skręt w lewo – dojeżdżając do ronda należy włączyć lewy kierunkowskaz. Dobrze, gdy jest włączony podczas objazdu wyspy środkowej. Informujemy innych kierowców o swoich zamiarach. Prawy kierunkowskaz włączamy przed wybranym zjazdem, po minięciu wylotu poprzedzającego ten, na który chcemy wjechać,

Zobacz też: Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

Zawracanie – podobnie jak przy skręcie w lewo, przed wjazdem i podczas objazdu wyspy środkowej należy włączyć i jechać z włączonym lewym kierunkowskazem. Zjeżdżając z ronda,  po  ominięciu  wylotu  poprzedzającego  ten,  na  który  chcemy wjechać, włączamy prawy kierunkowskaz.

Zobacz też: Prawidłowe zachowanie na skrzyżowaniu

Zawsze sygnalizuj zamiar opuszczania ronda prawym kierunkowskazem. Włącz go przed wybranym zjazdem, pominięciu wylotu poprzedzającego ten, na który chcesz wjechać. Wyłącz po opuszczeniu ronda.

Tramwaj na rondzie

Na rondzie, bez sygnalizacji świetlnej, zarówno przy oznakowaniu tylko znakiem C-12 jak i znakami A-7 łącznie z C-12 tramwaj ma zawsze pierwszeństwo przy opuszczaniu wyspy ronda.

Przy oznakowaniu ronda znakami A-7 i C-12 pojazdy będące na jezdni ronda (lub dojeżdżające z lewej strony) mają pierwszeństwo przed tramwajem wjeżdżającym na jezdnię ronda.

Zobacz też: Używanie klaksonu

Na rondach oznakowanych tylko znakiem C-12 pojazdy muszą ustąpić pierwszeństwa tramwajowi wjeżdżającemu na jezdnię ronda (zasada prawej ręki).

Więcej na stronie: www.ronda.info.pl

Zobacz też: Zasady włączania się do ruchu

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK