| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób w 2016 r.?

Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób w 2016 r.?

Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu? Czy można stracić za to prawo jazdy?

Jeszcze niedawno przewożenie większej liczby osób niż wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, nie wiązało się z dużym ryzykiem. Można było dostać  mandat, wysadzić nadprogramowego pasażera i spokojnie pojechać dalej.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w 2016 r.?

Jednak w 2015 r. zaostrzono sankcje dla kierowców, m.in. za opisywane przewinienie. W myśl obowiązujących przepisów kierowca, który przewozi samochodem więcej osób niż dopuszczają to przepisy homologacyjne modelu, zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł za każdą nadprogramową osobę (ale nie większym niż 500 zł) oraz na jego konto wpłynie po 1 punkcie karnym za każdego dodatkowego pasażera.

To nie wszystko. Od 2015 r. popełnienie opisywanego wykroczenia kończy się dla kierowcy zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

Kara: do 500 zł mandatu, po 1 punkcie karnym za każdego nadprogramowego pasażera i zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące.

Polecamy: Podróże służbowe. Rozliczenia podatkowe w firmie

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE PREZESA RA DY MINISTRÓW z dnia 23 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2013 r., poz. 1624; ost. zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 506).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »