| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?

Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?

Warto pamiętać, że każdy kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Jednak jakie będą konsekwencje w sytuacji gdy przyjęty mandat nie zostanie opłacony?

Jeżeli nie zgadzamy się z wysokością mandatu lub uważamy, że jest on bezzasadny, wtedy zostanie sporządzony wniosek o ukaranie a naszą sprawę rozpatrzy sąd grodzki. Jednak podpisując mandat przyznajemy się do winy, więc od przyjętego mandatu nie można się już odwołać w sądzie. Mandat otrzymany w trakcie policyjnej kontroli należy zapłacić w ciągu 7 dni.

Zobacz też: Mandat za jazdę po buspasie

Niezapłacony mandat w terminie

Jeśli nie opłacimy mandatu w terminie, urząd wojewódzki (w przypadku kar wystawionych przez policjantów i ITD) albo prezydent miasta, burmistrz lub wójt (dla mandatów od strażników miejskich bądź gminnych) kieruje tytuł wykonawczy od odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. Naczelnik może wysłać do kierowcy zawiadomienie o konieczności jak najszybszego uregulowania kary, ale nie jest to jego obowiązkiem. Natomiast ma prawo rozpocząć procedurę egzekucyjną poprzez zajęcie środków z rachunku bankowego, pensji, emerytury lub ruchomości. Ponadto kierowca wcale nie musi być poinformowany o zajęciu pieniędzy. Urzędy Skarbowe praktykują także wysyłanie komornika, który proponuje bezpośrednie zapłacenie mandatu. Mandat karny przedawnia się dopiero po trzech latach.

Zobacz też: 500 złotych mandatu - zobacz za co!

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »