| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP

Mandat z Niemiec

Czy dostaniemy w Polsce mandat na przykładzie zdjęcia zrobionego przez fotoradar w Niemczech? A czy przy okazji mandatu z Niemiec nasze konto zasilą dodatkowe punkty karne?

Mandat z Niemiec - gdy złapie nas policja

W przypadku, gdy na złamaniu przepisów drogowych za granicą złapie nas niemiecki policjant, sprawa jest prosta. Wystawi nam mandat i poprosi o zapłacenie grzywny na miejscu. W przypadku, gdy nie mamy przy sobie gotówki możemy podjechać do najbliższego bankomatu. Jeżeli nie mamy wystarczających środków na koncie wtedy policjant odholuje nasz samochód na parking policyjny w celu zabezpieczenia zapłaty mandatu. Przy okazji mandatu nie otrzymamy punktów karnych.

Zobacz galerię: Modele BMW za 40 000 zł

119,00 złKodeks Drogowy Komentarz z orzecznictwem NSA, SN i TK (część 1 i 2)

A co w przypadku, gdy niemiecki fotoradar sfotografuje samochód z polskimi numerami rejestracyjnymi?

Zobacz też: Nielegalne zdjęcia z fotoradarów!

Zdjęcie z fotoradaru z Niemiec, czy dojdzie do Polski?

W takiej sytuacji wszystko zależy od tego, jak bardzo przekroczyliśmy prędkość. W przypadku, gdy nie przekroczyliśmy prędkości o więcej niż 20 km/h wtedy niemiecka policja nie wyśle mandatu do Polski. Ale trzeba się liczyć z tym, że będzie przechowywała dane o przewinieniu i jego sprawcy (w tym przypadku numery rejestracyjne samochodu) przez trzy miesiące. Jeżeli w tym okresie ponownie wjedziemy do Niemiec musimy się liczyć z tym, że policjanci np. z jadącego za nami radiowozu, którzy wyrywkowo sprawdzają numery rejestracyjne pojazdów sprawdzą nasz numer, wtedy nas zatrzymają i nakażą uiszczenie grzywny. To samo nas spotka w przypadku zatrzymania przez niemieckich policjantów za inne wykroczenie (we wspomnianym okresie trzech miesięcy). A co w przypadku, gdy przekroczyliśmy prędkość o więcej niż 20 km/h?

Wtedy niemiecka policja przyśle nam do polski mandat i wskaże numer konta, na który powinniśmy przelać wskazaną sumę Euro. Marnym pocieszeniem jest fakt, że nasze konto nie zostanie obciążone punktami karnymi. Tym bardziej, że niedługo ma się to zmienić.

Zobacz też: Zdjecie z fotoradaru za granicą - niedługo do Ciebie dotrze!

Według nowelizacji, która szykuje się na 7-go listopada, a będąca wynikiem nacisków Komisji Europejskiej, ściągalność grzywien z mandatów wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów (nawet tych będących skutkiem nieznacznego przekroczenia prędkości) ma znacznie wzrosnąć. Według planów kierowcy mają być również karani punktami karnymi. 

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

avatar

2014-02-04 21:07 Zgłoś

dla przestrogi!!!! 27 10 2013 na autostradzie Hannover- Berlin przekroczyłem o 44 km dopuszczalne 130. Błysnęło to akurat zauważyłem!. Dostałem na początku stycznia listem poleconym informację ze zdjęciem, paragrafy, info,że jechałem 174km a na drugiej stronie ankieta do wypełnienia czy to ja prowadziłem czy inna osoba itp. Nie odpisałem na to pismo. Teraz otrzymałem pisemko z nr konta i kwotą do zapłaty konta podali trzy ! ale mi ułatwili sk***ele! łącznie kara to UWAGA! 435,80 EURO I NALICZYLI TRZY PKT.trochę się zdziwiłem ponieważ liczyłem się z kwotą ok. 200. Powodzenia na niemieckich autobahnach.

avatar

2013-11-08 14:00 Zgłoś

mam tylko jedno pytanie do czytajacuych moze powiedza kto podaje dane swoich obywateli niemcom? mysle ze w drufa strone to nie dziala mo ale coz polak zawsze bity w tylek nawet przez swoich a urzednicy staja sie bardziej unijni niz w samej uni europejskiej. Chodz Polak jest smieciem w UE nikt sie nie liczy z nami

avatar

2013-11-06 15:55 Zgłoś

Owszem ja dostalem mandat 30 euro za przekroczenie 17 km w tym tolerancja 4 km czyli 13km realne przektroczenie ale pytanie ktopodal moje dane osobowe przeciez ustawa jeszcze nie dziala ale prawdopodobnie urzedniczki w poznaniu podaja dane osobowe polakow smutne ale prawdziwe. Moze wnet niemiecki policjant zapauka do drzwi i zarzada zaplacenia mandatu. Polska to biedny i chory kraj

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »