| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Osobie, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu lub środka działającego podobnie do alkoholu zabrania się prowadzeni pojazdu. Kiedy zachodzi stan nietrzeźwości? Jakie konsekwencje wiążą się z prowadzeniem pojazdu w takim stanie?

Stan po spożyciu a stan nietrzeźwości

Stan nietrzeźwości zachodzi, wtedy gdy:

1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Natomiast stan po spożyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi bądź prowadzi do stężenie we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila albo w przypadku obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.

Co grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym. Zgodnie z treścią tych przepisów, ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeżeli prowadząc w stanie nietrzeźwości, kierowca spowoduje wypadek musi liczyć się ze znacznie wyższą karą (nawet do 15 lat pozbawienia wolności). Sąd orzeknie również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (od 1 do 10 lat lub dożywotnio).

Zobacz: Czy można oszukać policyjny alkomat?

Inne konsekwencje, wynikające już z kodeksu drogowego, to:

1) 10 punktów karnych;

2) zatrzymanie prawa jazdy za pokwitowaniem;

3) skierowanie przez organ kontroli ruchu drogowego na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia bądź braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami ;

4) skierowanie przez organ kontroli ruchu drogowego na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia bądź braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami;

5) pojazd, którym kierowała osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości (lub po użyciu alkoholu lub innego środka) może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela, jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób.

Ponadto, osoby w stanie nietrzeźwości mogą być doprowadzone do izby wytrzeźwień lub innej tego typu placówki bądź do jednostki Policji. Podstawą przyjęcia jest wynika badania zawartości alkoholu w organizmie wskazujący na stan nietrzeźwości.

Badanie zawartości alkoholu w organizmie zostanie przeprowadzone, gdy zachodzi podejrzenie, że osoba kierowała pojazdem w takim stanie. Badanie może zostać przeprowadzone nawet bez zgody tej osoby, ale należy ją o tym uprzedzić.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK