| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Przewóz materiałów niebezpiecznych

Przewóz materiałów niebezpiecznych

Nowa ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. Sprawdź jakie zmiany czekają kierowców w roku 2012.

Czym są towary niebezpieczne

Według ustawy towar niebezpieczny to materiał lub przedmiot, który zgodnie z ADR, RID lub ADN nie jest dopuszczony, odpowiednio, do przewozu drogowego, przewozu koleją lub przewozu żeglugą śródlądową albo jest dopuszczony do takiego przewozu na warunkach określonych w tych przepisach.

ADR – Umowa europejska dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR);

RID – Regulamin dla międzynarodowego przewozu kolejami towarów niebezpiecznych (RID);

ADN – Umowa europejska dotyczącą międzynarodowego przewozu śródlądowymi drogami wodnymi towarów niebezpiecznych (ADN).

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Kto może przewozić towary niebezpieczne?

Nowa ustawa uzależnia możliwość kierowania pojazdem przewożącym ładunki niebezpieczne od uzyskania zaświadczenia ADR. Minimalny wiek kierowcy to 21 lat.

Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych, który narusza obowiązki lub warunki wynikające z przepisów ustawy lub przepisów wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 zł do 10 000 zł.

Obowiązki przedsiębiorcy

Firmy, które zajmują się przewożeniem materiałów niebezpiecznych są zobowiązane do raportowania przewozów do 28 lutego każdego roku, za rok poprzedni wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego.

Jeżeli transport materiałów niebezpiecznych odbywa się statkiem, wówczas na statku powinien znajdować się ekspert do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych statkami żeglugi śródlądowej. Ekspertem może zostać osoba pełnoletnia, która ukończyła stosowny kurs i zdała egzamin.

Zakres egzaminu obejmuje sprawdzenie wiedzy ze znajomości przepisów krajowych oraz umów międzynarodowych dotyczących przewozu żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych oraz innych zagadnień objętych ramowym programem szkolenia kursu na eksperta ADN.

Podstawa prawna:

Ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK