| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Czym jest zatrzymanie prawa jazdy przez Policję?

Czym jest zatrzymanie prawa jazdy przez Policję?

Zarekwirowanie przez policjanta prawa jazdy za pokwitowanie jest tzw. zatrzymaniem faktycznym. Przeważnie poprzedza ono zatrzymanie prawne, które następuje w formie postanowienia lub decyzji prokuratora, sądu lub starosty. Odwołanie służy od zatrzymania prawnego.

Zatrzymanie prawa jazdy przez Policję jest czynnością o charakterze faktycznym. Wynika ona z faktu, iż czynność ta jest podejmowana przez służby mundurowe celem przekazania dokumentu do dalszego procedowania przez właściwe organy.

Sytuacje, w których policjant może dokonać zatrzymania dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia określonych kategorii pojazdów, jaki to dokumentem jest prawo jazdy, zostały określone w art. 135 Prawa o ruchu drogowym. Wśród wielu przypadków, które mogą być przyczyną zatrzymania znalazła się m.in. sytuacja nietrzeźwości kierującego, czy też przekroczenia przezeń dozwolonej liczby punktów karnych.

Zobacz: Czy można wykupić punkty karne?

Przekazanie właściwemu organowi

Zgodnie z art. 136 Prawa o ruchu drogowym po dokonaniu zatrzymania Policja powinna niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni przekazać dokument właściwemu organowi. W zależności od powodu zatrzymania będzie to prokurator, sąd lub starosta (w miastach na prawach powiatu będzie to prezydent miasta). Wyjątkowo, gdy wraz z zatrzymaniem przeprowadzono badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości, przekazanie prawa jazdy następuje wraz z tym badaniem. Oznacza to, że termin przekazania dokumentu może się wydłużyć. Niemniej jednak jeżeli przedłuży się ponad miarę, wtedy też dokumentu musi być zwrócony jego właścicielowi.

Prawo jazdy musi być zwrócone właścicielowi, jeżeli dokument nie został przekazany przez Policję w związku z oczekiwaniem na wyniki badań przekraczającym 30 dni.

Zatrzymanie prawne

Po przekazaniu dokumentu właściwemu organowi ten wreszcie podejmuje decyzję o zatrzymani dokumentu. Jest to tzw. zatrzymanie prawne od którego będzie przysługiwał środek zażalenia lub odwołania. Takim właściwym organem jest prokurator lub sąd (w przypadku np. zatrzymania z powodu nietrzeźwości). O zatrzymaniu decyduje on postanowieniem, na które przysługuje zażalenie (jest to postanowienie co do środka zapobiegawczego). Natomiast w przypadku sytuacji, w której prawo jazdy zostało zatrzymane z powodu przekroczenia liczby punktów karnych, dokument jest przekazywany do starosty. O zatrzymaniu prawa jazdy decyduje on w formie decyzji administracyjnej od której służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK