| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nowe zasady uzyskania prawa jazdy na motocykl. Najważniejszymi rozwiązaniami są: podwyższenie minimalnego wieku ubiegania się o prawo jazdy na motocykl do 24 lat oraz wprowadzenie nowej kategorii AM.

Ustawa o kierujących pojazdami wskazuje 3 główne rodzaje prawa jazdy na motocykl:

• kategoria A1: uprawniająca do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 123 cm³, mocy nieprzekraczającej 11 kW oraz motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW;

• kategoria A2: uprawniająca do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW, a także motocyklem trójkowłowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW;

• kategoria A: uprawniająca do kierowania motocyklem (każdy rodzaj).

O prawo jazdy kategorii A1 może ubiegać się osoba, która ukończyła 16 lat, , A2 – 18 lat, a kategorii A – 24 lata.

Główna zasadą wprowadzoną przez ustawę o kierujących pojazdami jest, że prawo jazdy kategorii A, które uprawnia do kierowania motocyklem będzie mogła uzyskać osoba, która ukończyła 24 lata. Osoby, które chciałyby pojechać motocyklem wcześniej mają jednak pewną możliwość, która przyspieszy całą procedurę.

Zobacz: Kiedy kierowca musi przejść badania lekarskie?

Kierowca, który uzyska najpierw prawo jazdy kategorii A2 (w wieku 18 lat), będzie mógł po 2 latach ubiegać się o kategorię A. Oznacza to, że na szybki motor będzie mógł wsiąść już w wieku 20 lat.

Prawo jazdy nowej kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim. Zastąpi ono kartę motorowerową.

Aby uzyskać prawo jazdy tej kategorii trzeba będzie mieć ukończone 14 lat oraz odbyć szkolenie i zdać egzamin państwowy. Takie uprawnienie zezwala na jazdę motorowerem, skuterem oraz lekkim czterokołowcem, czyli takim, który waży do 350 kg i którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Aktualnie obowiązujące przepisy nie nakładają na osoby pełnoletnie obowiązku posiadania jakiegokolwiek prawa jazdy, by móc kierować skuterem. Po zmianach wprowadzonych ustawą o kierujących pojazdami, taki obowiązek się pojawi. Osoba, która ukończy 18 lat po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami, aby móc jeździć skuterem będzie musiała uzyskać prawo jazdy kategorii AM.

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B (samochód osobowy) oraz kategorii A, A1 lub A2 jest uprawniona do prowadzenia pojazdów objętych kategorią AM. Oznacza to, że taka osoba nie musi ubiegać się oddzielnie o prawo jazdy tej kategorii.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK