| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Kiedy kierowca przechodzi badanie psychologiczne?

Kiedy kierowca przechodzi badanie psychologiczne?

Niekiedy, oprócz badań lekarskich kierowca poddawany jest badaniom psychologicznym. W jakich sytuacjach ma to miejsce? Na czym polegają tego typu badania?Kto podlega badaniom psychologicznym?

Badaniu psychologicznemu, które przeprowadzane jest w celu orzeczenie istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem podlega:

1. kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz osoba ubiegająca się o pozwolenie do kierowania tramwajem;
2. kierujący pojazdem silnikowym skierowany, w drodze decyzji, przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli:
a. kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu,
b. przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1;
3. kierujący będący sprawcą wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny;
4. kierujący skierowany przez lekarza, jeżeli w wyniku badania lekarskiego stwierdzona zostanie konieczność przeprowadzenia badania psychologicznego;
5. osoba skierowana przez kierownika właściwej jednostki organizacyjnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jest ona przewidziana do szkolenia na kierowcę na potrzeby wojska;
6. osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym, cofniętego ze względu na istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

Instruktor, egzaminator oraz kierowca pojazdu uprzywilejowanego oraz kierujący tramwajem podlegają kontrolnym badaniom psychologiczny co 5 lat do ukończenia 65. roku życia, a później – corocznie.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Na czym polega badanie psychologiczne?

Badania przeprowadzane są przez uprawnionego do orzekania psychologa w pracowni psychologicznej.

W pierwszej kolejności psycholog sprawdza tożsamość osoby badanej, a następnie przeprowadza badanie, które obejmuje ocenę:
1. cech osobowości;
2. sprawności intelektualnej;
3. sprawności psychofizycznej.

Po przeprowadzeniu badania, psycholog wydaje orzeczenie, w którym stwierdza istnienie lub brak przeciwwskazań natury psychologicznej do prowadzenia pojazdów.

Osoba badana, która nie zgadza się z treścią orzeczenia, może w terminie 14 dni od jego otrzymania, wnieść odwołanie (przez pracownię psychologiczną, w której była badana).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »