| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Jakie informacje zapisane są na oponie? Jak je odczytać?

Jakie informacje zapisane są na oponie? Jak je odczytać?

Dobierając opony do swojego auta warto wiedzieć jak prawidłowo odczytać informacje zapisane na nich. Nie jest to jednak takie proste. Dlatego poprosiliśmy naszego eksperta o obszerny komentarz w tej sprawie.

Kolejna liczba 16 oznacza średnicę obręczy/felgi w calach. Co powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze felgi?  
Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta samochodu. Na przykład w samochodach sportowych często stosuje się felgi w rozmiarze 17-19 cali, gdyż mniejsze rozmiary nie będą w stanie pomieścić układu hamulcowego.

Szczególną uwagę, zwłaszcza podczas montażu obręczy i opon, należy zwrócić na wybór odpowiedniej szerokości opony pasującej do obręczy. Większe obręcze wymagają opon niskoprofilowych, tym samym opony o wyższym profilu odpowiadają mniejszym felgom. Innymi słowy, jeśli podany dla samochodu rozmiar felg wynosi powyżej 16 cali, kierowca nie może wybrać opony wysokoprofilowej, nawet jeśli ceni bardziej komfort jazdy od precyzji prowadzenia.

O czym informuje nas ostatnia liczba w oznaczeniu?
Ostatnia liczba oznacza indeks nośności. W naszym przykładzie, indeks nośności wynosi 94, co oznacza, że dopuszczalne obciążenie dla opony wynosi 670 kg. Jeśli indeksem nośności jest 91, to obciążenie opony nie może przekraczać 615 kg. Indeks nośności powinien być odpowiednio dobrany do samochodu, w przeciwnym razie opony będą szybciej się zużywać i mogą ulec uszkodzeniu podczas jazdy.

Przedostatnia litera V to indeks prędkości czyli maksymalna dopuszczalna prędkość wyrażona w km/h. Jakie ma to znaczenie w Finlandii, skoro najwyższa dopuszczalna prędkość na drodze wynosi 120 km/h?  
V oznacza, że pojazd wyposażony w daną oponę może poruszać się z maksymalną prędkością 240 km/h. Takie osiągi prędkości są nielegalne w Finlandii, zgodnie jednak z dyrektywą UE indeks prędkości opony pojazdu musi odpowiadać maksymalnej prędkości pojazdu. Dzięki temu jazda na oponach np. podczas urlopu w Niemczech jest bezpieczna.

Przy wyborze opon z wymaganym indeksem prędkości należy również przestrzegać zaleceń producenta samochodu, gdyż zbyt niskie indeksy prędkości mogą mieć negatywny wpływ na właściwości jezdne samochodu, np. na układ kierowniczy. Opony ze zbyt wysokim indeksem prędkości mogą z drugiej strony spowodować obniżenie komfortu jazdy.

Ostatnie litery kombinacji „XL" można znaleźć tylko na wybranych modelach opon, dlaczego ?  
XL to oznaczenie opon wzmacnianych, o podniesionej ładowności tzw. Extra Load. W naszym przypadku indeks obciążenia wynosi 94. Jeśli indeks wynosiłby 91, XL oznaczenie nie byłoby wymagane.

Większość modeli opon dostępna jest w wersji z podwyższonym i standardowym indeksem obciążenia. Model Extra Load posiada podniesioną ładowność, co oznacza, że nawet jeśli Twój bagaż wakacyjny będzie cięższy niż zazwyczaj, nie będziesz musiał się martwić o uszkodzenie opon z powodu zbyt dużego obciążenia lub szybszego niż zazwyczaj zużycia. Wzmocniona konstrukcja opony Extra Load oznacza mniejszą emisję ciepła, co sprawia, że opona jest bardziej odporna na zużycie.

Ostatnie pytanie, co oznacza skrót DOT na boku opony?
Jest to informacja dotycząca daty produkcji i producenta opony. Pierwsze znaki są informacją o fabryce, która wyprodukowała daną oponę. Cztery ostatnie cyfry oznaczają tydzień i rok produkcji.   Przykładowo, kod 1314 oznacza, że opony wyprodukowano w 13 tygodniu 2014 roku.

Zalecany okres używania opon to maksymalnie sześć lat. Opony używane przez co najmniej 10 lat po dacie produkcji powinny być bezwzględnie wymienione na nowe, nawet jeżeli wyglądają na sprawne i nie są latem zbyt często używane. Z wiekiem mieszanka gumowa twardnieje, co w rezultacie oznacza utratę przyczepności, nawet jeśli opony nie zużywają się w inny sposób.

Źródło: materiały prasowe Nokian

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK