| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Zawieszenie > Skoda Octavia I: demontaż tylnych sprężyn i amortyzatorów

Skoda Octavia I: demontaż tylnych sprężyn i amortyzatorów

Wymiana tylnych sprężyn i amortyzatorów nie jest skomplikowana. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić tylne amortyzatory i sprężyny w Skodzie Octavii I.

Zaczynamy od sprawdzenia, który z elementów należy wymieniać. Będzie nam do tego potrzebny tradycyjny lewarek. Podnosimy tył auta i oglądamy dokładnie amortyzatory. Nie powinno być na nich żadnych mokrych miejsc (śladów oleju) oraz uszkodzeń mechanicznych. Następnie przyglądamy się dokładnie sprężynom. Jeżeli któraś jest pęknięta to nie będzie problemu z identyfikacją.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

W przypadku kiedy upewnimy się, które elementy są do wymiany przystępujemy do pracy. Podkładamy kobyłki pod tył samochodu i dopiero delikatnie go opuszczamy. Odkręcamy śruby koła i zdejmujemy koło. W kolejnym kroku będzie nam potrzebny drugi podnośnik do podparcia zawieszenia tylnego. Podpieramy tylko tą część, po której będzie wymieniany amortyzator lub koło.

Jeżeli wymieniamy amortyzator to odkręcamy śruby mocujące i wyjmujemy go. W większości przypadków jest to bardzo trudne zadanie. Zazwyczaj należy polać śruby odrdzewiaczem typu WD40 lub innym. W przypadku sprężyny należy odłączyć złącze wtykowe czujnika prędkości i odkręcić śrubę amortyzatora. Następnie opuszczamy podnośnik odciążając całkowicie sprężynę. Teraz wyjmujemy ją i w razie potrzeby prosimy o pomoc drugą osobę, która dociśnie w dół tylne zawieszenie.

Przechodzimy do montażu. Instalujemy sprężynę w taki sposób, żeby koniec zwoju sprężyny przylegał do ogranicznika górnego pierścienia oporowego. Należy zwrócić uwagę, żeby ten pierścień był osadzony równo z nadwoziem. Natomiast koniec dolnego zwoju sprężyny powinien być zawsze skierowany do środka samochodu. Montujemy amortyzator i dokręcamy go za pomocą nowych śrub mocujących. Dolną śrubę montujemy do środka samochodu.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana rozrusznika

Nakładamy cienką warstwę smaru na powierzchnię piasty centrującej i zakładamy koło i delikatnie dokręcamy śruby mocujące. Opuszczamy samochód i dociągamy śruby koła. Pamiętajmy, że w przypadku sprężyn jak i amortyzatorów należy wymianę przeprowadzać parami. Nie wolno wykonywać tego tylko po jednej ze stron. Wpłynie to na bezpieczeństwo jazdy i prowadzenie samochodu.

Zużyty amortyzator oddajemy do punktu utylizacji. Nie należy go wyrzucać w dowolne miejsce.  Kupując nowe amortyzatory lub sprężyny należy zwrócić uwagę, żeby były odpowiednie dla naszego auta. Polecamy podać sprzedawcy pojemność silnika, rok produkcji oraz numer nadwozia.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana alternatora

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »