| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Narzędzia: suwmiarka, mikromierz, szczelinomierz

Narzędzia: suwmiarka, mikromierz, szczelinomierz

Suwmiarka, mikromierz i szczelinomierz zaliczymy do narzędzi pomiarowych, niezbędnych w każdym warsztacie. W warsztacie samochodowym najbardziej jednak użyteczne będą: suwmiarka i szczelinomierz.

Suwmiarka, mikromierz i szczelinomierz zaliczają się do podstawowych narzędzi pomiarowych, niezbędnych w każdym warsztacie. W warsztacie samochodowym najbardziej użytecznymi są suwmiarka i szczelinomierz. Suwmiarka służy do mierzenia różnych przedmiotów, np. średnicy wałków, sworzni, otworów oraz głębokości itp. z dużą dokładnością. Zwykłe suwmiarki zapewniają dokładność do 0,1 mm, wyższej klasy – do 0,05 mm. Do dokładniejszych pomiarów służy mikromierz.

Suwmiarka składa się z głównej listwy pomiarowej, zakończonej charakterystycznymi szczękami, na której jest naniesiona podziałka milimetrowa oraz z suwającego się po niej noniusza, zaopatrzonego również w dwie szczęki. Nacięta na nim podziałka ma minimalnie mniejsze odległości między kreskami, niż podziałka głównej listwy. Przy suwmiarce mierzącej z dokładnością 0,1 mm odległości te wynoszą 0,9 mm, natomiast przy suwmiarce mierzącej z dokładnością 0,05 mm odległości mają po 0,95 mm. Są także bardziej precyzyjne suwmiarki, mierzące z większymi dokładnościami, np. suwmiarki z odczytem elektronicznym.

Na nieco odmiennej zasadzie działa mikromierz. Tu elementem pomiarowym jest śruba mikrometryczna z bardzo precyzyjnie naciętym gwintem o skoku 1 mm. Jeden obrót tej śruby powoduje przesunięcie jej końca dokładnie o 1 mm. Wynika z tego, że 1/100 obrotu powoduje przesunięcie jej końca o 1/100 mm.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Szczelinomierz jest najbardziej prymitywnym przyrządem pomiarowym. Składa się z kilku lub więcej blaszek o kalibrowanej grubości, osadzonych na wspólnej ośce. Grubości poszczególnych blaszek różnią się od siebie o zadaną wielkość, zwykle o 0,05 mm. Większa dokładność nie jest konieczna. Pomiar wykonuje się przez wsuwanie w mierzoną szczelinę kolejno coraz grubszych blaszek, aż do chwili, kiedy wsunięcie kolejnej blaszki nie będzie możliwe. Przyjmuje się wówczas, że szczelina ma szerokość równą najgrubszej z możliwych do wsunięcia w nią blaszek. Pomiar ten jest obarczony pewnym nieistotnym błędem, gdyż zwykle wielkość mierzonych szczelin, np. na zamkach pierścieni tłokowych lub styków przerywaczy w starego typu aparatach zapłonowych, podawana jest z tolerancją do 0,05 mm. Taką dokładność zapewnia pomiar szczelinomierzem.

Zobacz też: Parametry silnika spalinowego

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK