| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Mechaniczne podnośniki samochodowe

Mechaniczne podnośniki samochodowe

Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

Mechaniczne podnośniki samochodowe nie mają takich właściwości, jak podnośniki hydrauliczne. Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

Elementem roboczym w takim podnośniku jest pręt stalowy o średnicy co najmniej kilkunastu milimetrów, z naciętym gwintem prostokątnym, zakończony z jednej strony stopą do opierania o podłoże, z drugiej albo prymitywnym mechanizmem, złożonym z dwóch stożkowych kół zębatych o osiach do siebie prostopadłych, z których jedno jest na stałe połączone z wspomnianym prętem, drugie zaś tkwi na osi korby. Obrotowe ruchy korby są dzięki temu przenoszone na nagwintowany pręt. Znajduje się na nim długa tuleja z naciętym wewnątrz niej gwintem pasującym do gwintu na pręcie, z którą współpracuje przymocowany do niej na stałe lub wahliwie mocny stalowy pręt o kształcie, odpowiadającym specjalnym otworom pod spodek karoserii, służącym do osadzenia tej właśnie części podnośnika. W podnośnikach o prostszej konstrukcji zamiast mechanizmu z kołami zębatymi, zakończeniem śruby stanowi sześciokątny odcinek dopasowany do typowego klucza oczkowego lub nasadowego. Podniesienie samochodu przy pomocy tak prostego przyrządu trwa jednak dużo dłużej, niż przy pomocy podnośnika z korbą i mechanizmem z kołami zębatymi.

Odmianą podnośnika mechanicznego jest podnośnik pantografowy, zwany także trapezowym. Jest on zwykle zbudowany z mocnych ceowników o jednakowej długości, tworzących kwadrat, którego boki są połączone ze sobą obrotowo. Dwa przeciwległe rogi są zamocowane obrotowo do prostokątnych metalowych stóp, z których jedna służy do oparcia o podłoże, druga do podłożenia pod podnoszony ciężar. Poziomą oś podnośnika stanowi mocna śruba, osadzona w otworach, wywierconych i nagwintowanych w osiach, które łączą narożniki kwadratu.

Obracając śrubą skraca się lub powiększa odległość między tymi narożnikami, co powoduje iż zmienia się odpowiednio długość osi pionowej podnośnika. Oczywiście w tym czasie kwadrat zamienia się w mniej lub bardziej spłaszczony romb. Podczas podnoszenia ciężaru oś pozioma jest skracana, co powoduje wydłużanie osi pionowej. Podczas opuszczania oś pozioma jest wydłużana, a tym samym skraca się oś pionowa. Wadą takiego podnośnika jest to, że siła potrzebna do unoszenia ciężaru zależy bezpośrednio od kształtu rombu i jest tym większa, im krótsza jest jego oś pionowa.

Zobacz też: Płyny chłodzące

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »