| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Karoseria i nadwozie > Seat Toledo: wymiana szyberdachu

Seat Toledo: wymiana szyberdachu

W Seacie Toledo występują różne warianty szyberdachów: uchylany, odsuwany ręcznie, elektryczny i przeszklony. Oto jak wymienić go we własnym zakresie.

Rozpoczynamy od zdemontowania obudowy lampki i odpięcia kości elektrycznych. Jeśli w waszym modelu znajduje się również tylna lampka ją też trzeba odpiąć. Teraz musimy odpiąć boczne, przednie i tylne obudowy słupków, które przymocowane są na zatrzaski. Zdejmujemy uszczelkę szyberdachu oraz odkręcamy osłonki przeciwsłoneczne i uchwyty dla pasażerów. Zdejmujemy tylną uszczelkę podtrzymującą i wysuwamy ostrożnie podsufitkę. Następnie odpinamy przewody odpływowe i kluczem 10mm odkręcamy 8 śrub mocujących szyberdach. Przy odkręcaniu ostatnich śrub pamiętajmy, aby przytrzymać ręką szyberdach, aby nam nie spadł.

Zobacz też: Jak naprawić cieknące uszczelki szyb i szyberdachu?

Przy zakupie nowego szyberdachu, na przykład z manualnym systemem otwierania, powinniśmy zwrócić uwagę na wykończenie jego obsługi. Czyli na montaż korbki. W manualnym dachu jest inna obudowa łącząca lampkę z mechanizmem. Jeśli będziemy próbowali zamontować go do tej z elektrycznym sterownikiem obudowy, raczej nic nam z tego nie wyjdzie.

Zobacz też: Czy w każdym samochodzie można zamontować szyberdach?

Montaż nowego odbywa się praktycznie tak samo, tylko w odwrotnej kolejności. Po pierwszym założeniu śruby dokręcamy dość lekko. Wpasowujemy go w dach równo i dokładnie, aby nie było nigdzie żadnych nieszczelności. Teraz możemy spokojnie przykręcić wszystkie śruby mocujące do końca, przypiąć przewody odpływowe i poskładać wszystkie elementy wnętrza. Na końcu powinniśmy jeszcze poddać nasz nowy szyberdach testowi szczelności polewając go obficie wodą. Jeśli nic nam nie przecieka to znaczy, że wszystko jest odpowiednio spasowane i możemy cieszyć się nowym szyberdachem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »