| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Elektronika/Elektryka > Volkswagen Passat B5 FL: wymiana podświetlenia nawiewów

Volkswagen Passat B5 FL: wymiana podświetlenia nawiewów


W tym poradnik skoncentrujemy się na wymianie podświetlenia nawiewów w Passacie B5 FL. Fabryczny kolor podświetlenia to czerwony zmienimy na niebieski. Porada ta możne także służyć, jako instrukcja wymiany przepalonych żarówek.

Co będzie nam potrzebne?
• 4 żaróweczki VW - SEIM (symbol PA6-6)
• 2 płaskie śrubokręty
• lutownica

Zobacz również: Volkswagen Passat B5: wymiana łożyska sprzęgła kompresora klimatyzacji

Jeśli chcemy zmienić podświetlenie na kolor niebieski niezbędne będzie 8 diod świecących typu "LED". Pierwszy krok to zdjęcie bocznej osłony kokpitu przedniego, wkładamy płaski śrubokręt na wysokości górnych zaczepów, z boku kokpitu drugim płaskim śrubokrętem podważamy lekko nawiew do siebie. Kolejny krok, to odłączenie kostki zasilania żarówek, małym śrubokrętem podważamy zapadkę i wysuwamy kostkę. Środkowy nawiew posiada trzy zaczepy na górze i trzy na dole. Podczas zdejmowania nawiewów środkowych wykonujemy podobne czynności, jak przy demontażu nawiewów bocznych.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5 FL: radzimy jak naprawić silnik klapy regulacji temperatury - Climatronic

Wkładamy płaski śrubokręt na wysokość pierwszego zaczepu i lekko wypychamy, następnie trzymając wysunięty nawiew wkładamy drugi płaski śrubokręt do trzeciego zaczepu i minimalnie go wypychamy. Z dolną częścią postępujemy w analogiczny sposób. Następnie odpinamy kostki zasilające. Żarówki wystarczy lekko podważyć, nie ma problemów z wyjęciem. Żarówki z oprawą stanowią nieodłączny element. W tym przypadku musimy kupić nowe.

Chcąc zamontować niebieskie podświetlenie musimy rozmontować światłowód i zdjąć rygiel przesuwu klapy. Wykonujemy to, ściskając skrzypcami płaskimi kołeczek trzymający mechanizm rygla. Kolejna czynność to wsunięcie cienkiego śrubokręta pod zaczep światłowodu. Następnie lekko podważamy aż zsunie się z zatrzasku obudowy. Światłowód osłonięty jest rozbieralną białą osłoną antyrefleksyjną.

Zobacz również: Volkswagen Passat B5: wygłuszenie przednich drzwi

Do wykonania zamierzonego przez nas celu potrzebne będzie 8 diod typu "LED" (koloru niebieskiego), jak również cienki przewód w izolacji 0,5mm i koszulka izolująca 1mm. Jeśli chcemy zamontować diodę musimy wyprofilować i przylutować do plusowej nóżki opornik, dobieramy go ze względu na napięcie. Przewód w izolacji lutujemy do minusowej nóżki i naciągamy na niego koszulkę. Z drugiego końca przewody łączymy ze sobą i lutujemy bolec do wtyczki. Teraz przyklejamy diody do obudowy nawiewu na silikon termo-zastygający.

Podświetlenie musi być skierowane na centralną część prześwitującego piktogramu w obudowie nawiewu. W celu sprawdzenia połączeń i prawidłowej biegunowości diod, wskazane jest, aby wykonać próbne podświetlenie przed stałym montażem.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »