| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Badanie alkomatem, a stłuczka

Badanie alkomatem, a stłuczka

Moment nieuwagi może kosztować nas wiele, choć najczęściej spotykamy się, na co dzień z drobnymi stłuczkami, gdzie co najwyżej ucierpiało nasze auto. Czy po stłuczce zawsze będziemy badani alkomatem?

Przede wszystkim trzeba odróżnić dwa pojęcia: kolizja drogowa i wypadek. Zacznijmy od kolizji. Potocznie nazywana jest ona stłuczką, której skutkami są ”jedynie” uszkodzenia naszego pojazdu. Kiedy nas spotka ta przykra, głównie dla naszego portfela, okoliczność nie musimy wzywać policji. Wystarczy jedynie ,, oświadczenie sprawcy kolizji drogowej”, który wzór można znaleźć na stronie internetowej, a który warto trzymać w swoim samochodzie.
Jeżeli chodzi o wypadek sprawa wygląda zupełnie inaczej - jest znacznie poważniejsza. Osoby biorące w nim udział mogą odnieść istotne obrażenia lub nawet ponieść śmierć. Uczestnicy bądź świadkowie mają obowiązek wezwać policję i służby medyczne na miejsce zdarzenia.

W przypadku kolizji policjant nie musi sprawdzać naszego stanu trzeźwości alkomatem, choć ma do tego prawo. Takie badanie funkcjonariusz może przeprowadzić, jeżeli ma wątpliwości co do trzeźwości kierowcy lub na prośbę jednego z uczestników stłuczki. Jeżeli dojdzie do wypadku policjant jest zobligowany do przeprowadzenia badania alkomatem Mówi o tym ustawa „Prawo o ruchu drogowym” w artykule 128 (Dz.U. 1997 nr 98 poz.602) „1.W razie uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest poddawany badaniu na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. 2.Badaniu, o którym mowa w ust. 1, można poddać także inną osobę, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny. 3.Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, mają prawo żądać od organu kontroli ruchu drogowego przeprowadzenia badania krwi lub moczu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.”

Owszem, ale na podstawie przepisów funkcjonariusze mają prawo sprawdzić stan trzeźwości, nawet wtedy, gdy nie wyraża na to zgody sam kierujący. Musi zostać jedynie o tym poinformowany. W takich okolicznościach sprawa się trochę komplikuje. Problem polega na tym, że policjanci nie mogą być obecni podczas pobierania krwi, gdyż jak uznał Trybunał Konstytucyjny ”godzi w intymność osoby badanej”. Uważa on również, że zmiany można wprowadzić jedynie ustawą a nie rozporządzeniem. Prace nad wprowadzeniem zmian w prawie trwają nadal. Czas pokaże czy będą one sprawiedliwe i korzystne. Zapewne jak zmiany wejdą w życie o ich skuteczności najlepiej przekonamy się w praktyce.

Tekst: Paulina Samoraj
Źródło: Korkowo.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK