| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Zwolnienie z VAT dla dostawy aut używanych

Zwolnienie z VAT dla dostawy aut używanych

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmienią się zasady rozliczania VAT od zakupu i sprzedaży samochodów. Jak powinna rozliczyć VAT firma, która zamierza sprzedać swoją flotę? Czy lepiej zrobić to teraz, czy poczekać ze sprzedażą do nowego roku?

Wprawdzie na mocy samej ustawy o VAT, po 1 stycznia 2014 r. od podatku VAT zwolniona będzie jedynie dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tym samym, z zasady, zwolnienie wystąpi jedynie w przypadku, gdy:

  • dokonujący dostawy nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu sprzedawanego towaru oraz,
  • sprzedawany towar był wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku.

Drugi ze wskazanych warunków powoduje, że jakiekolwiek użycie towaru do czynności innych niż zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, powoduje brak zwolnienia. Jednocześnie ustawodawca uchyli definicję towarów używanych.

Jednakże, jak już wskazano, Ministerstwo Finansów chce zastąpić rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nowym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z podatku od towarów i usług oraz szczegółowych warunków stosowania tych zwolnień (projekt z dnia 8 października 2013 r.). Przedstawiony przez Ministerstwo projekt zakłada pozostawienie zwolnienia dotyczącego sprzedaży samochodów, przy zakupie których właściciel korzystał z prawa do częściowego odliczenia podatku. Zgodnie regulacjami zawartymi w projekcie rozporządzenia, od podatku zwolniona będzie dostawa samochodów przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku, nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.

W przypadku wejścia w życie powyższego przepisu w kształcie wskazanym w projekcie, podatnicy nadal będą mogli dokonywać sprzedaży używanych przez siebie pojazdów ze zwolnieniem z podatku VAT. W związku z uchyleniem przepisu zawierającego definicję towarów używanych w projekcie rozporządzenia nie uzależnia się już zwolnienia od używania pojazdu co najmniej 6 miesięcy. Tym samym, transakcja będzie objęta zwolnieniem, choćby doszło do niej bezpośrednio po zakupie samochodu (nadal pozostanie jednak obowiązek korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy sprzedaż będzie miała miejsce przed upływem 5 lat od daty nabycia samochodu).

Podkreślić należy, iż na dzień dzisiejszy wejście w życie rozporządzenia nie jest pewne (rozporządzenie nie zostało jak dotąd podpisane). W tym zakresie należy zatem monitorować prace legislacyjne.

Tekst: Ewelina Błądek, Młodszy Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK