| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Dobór opon do ciężarówki

Dobór opon do ciężarówki

Odpowiedni dobór opon do samochodu ciężarowego ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, lecz również na koszty eksploatacji pojazdu. W tym na zużycie paliwa.

Większość kierowców zdaje sobie sprawę z faktu, jak istotne jest dbanie o właściwy stan oraz odpowiedni dobór ogumienia. Jednak właściciele samochodów ciężarowych muszą kierować się przy wyborze opon nieco innymi przesłankami niż właściciele samochodów osobowych, które przewożą lżejsze ładunki i poruszają się z wielokrotnie wyższymi prędkościami.

Poniżej przedstawiamy, na co powinni zwrócić uwagę przy wyborze i eksploatacji opon kierowcy samochodów ciężarowych:

1. Wybieraj odpowiedni rodzaj opon do samochodu ciężarowego ze względu na rodzaj nawierzchni

W przypadku samochodów ciężarowych należy dobierać opony w zależności od terenu, po którym porusza się ciężarówka. Eksploatując samochód w żwirowni, czy w kamieniołomie najlepiej zdecydować się na opony terenowe. Z kolei oferując przewozy na trasach, należy skłonić się ku oponom szosowym. Właściciele samochodów ciężarowych, którzy wynajmują swoje samochody do różnych zleceń powinni wybrać opony uniwersalne. Właściwy wybór opon w stosunku do nawierzchni ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa.

2. Wybieraj opony zgodnie z zaleceniami producenta

Zanim właściciele pojazdów ciężarowych zakupią opony powinni upewnić się odnośnie minimalnych wymagań producenta samochodu odnośnie indeksu nośności i prędkości. Oszczędzając i kupując opony o niższych niż zalecane indeksach narażamy kierowców i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Ponadto przeciążenie opony może doprowadzić do jej szybszego zużycia.

3. Kontroluj ciśnienie powietrza w ogumieniu, zaoszczędzisz na paliwie

Przed każdym wyjazdem należy dostosować ciśnienie w ogumieniu do zaleceń producenta pojazdu. Ciśnienie dobieramy w zależności od osi oraz obciążenia. Według informacji kampanii Green Drive, ciśnienie zmniejszone o 2 bary w stosunku do zalecanego to zużycie paliwa zwiększone 1,5 l na 100 km.

4. Kontroluj głębokość bieżnika

Przepisy ruchu drogowego określają, że minimalna głębokość bieżnika w oponach to 1,6 mm. W praktyce lepiej wymienić opony, gdy głębokość bieżnika w oponach letnich skurczy się do 2 mm, a w oponach zimowych do 4 mm.

5. Zakładaj opony tak, by na każdej osi miały identyczną rzeźbę bieżnika

Prawo nie pozostawia, co do tego wątpliwości - opony na każdej osi muszą mieć taki sam wzór bieżnika. Nic dziwnego, gdy założysz opony o różnych bieżnikach powstaną równice w oporach toczenia i przyczepności, co poskutkuje pogorszeniem właściwości trakcyjnych, będzie miało wpływ na szybsze zużycie elementów zwieszenia i zwiększenie zużycia paliwa.

Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: Materiały kampanii Green Drive

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każdy właściciel samochodu ciężarowego musi dbać o ogumienie. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon dla ciężarówki?
Każdy właściciel samochodu ciężarowego musi dbać o ogumienie. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon dla ciężarówki?

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK