| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Handel punktami karnymi - konsekwencje

Handel punktami karnymi - konsekwencje

Osoby przyjmujące na swoje konto punkty karne za czyjeś przewinienie mogą za swój czyn pójść do więzienia. Podobnie do kierowców, którzy są gotowi zapłacić za to, że ktoś inny przyjmie punkty karne które się im należą.

Gęsta sieć aktywnych fotoradarów bezlitośnie dokumentuje przewinienia "piratów" drogowych. W dzisiejszych czasach do uzyskania zdjęciowych dowodów na przewinienia, za które zbierzemy punkty karne w sumie przekraczającej dopuszczalny przez ustawodawcę limit wystarczy pojedynczy aczkolwiek nonszalancki przejazd przez miasto.

Problem ze zbyt dużą sumą punktów karnych na koncie ma również spora grupa osób, które często jeżdżą samochodem po Polsce załatwiając sprawy służbowe.

Co prawda każdy, kto posiada prawo jazdy dłużej niż rok ma prawo do redukcji 12 punktów karnych rocznie, ale kurs, po którym punkty zostaną zredukowane o 6, kosztuje ok. 300 zł, zajmuje 6 godzin lekcyjnych i nie można go powtarzać częściej niż raz na pół roku.

Z kolei procedura, która obowiązuje na etapie rozpoznawania sprawcy wykroczenia utrwalonego na zdjęciu z fotoradaru zachęca wszelkiego rodzaju oszustów do igraszek z prawem. W internecie można odszukać wiele ogłoszeń od osób, które są skłonne za solidną opłatą (według materiałów Creandi.pl - od 100 zł za jeden punkt karny) przyjąć punkty karne na swoje konto. Tym samym sprawca wykroczenia opłaca wysokość mandatu plus wynagrodzenie dla figuranta, a w skrajnych przypadkach może w ten sposób uniknąć odebrania prawa jazdy.

Tymczasem, zarówno osoba, która przyjmuje na konto nie swoje punkty karne, jak i osoba, która unika przyjęcia swoich poświadczają nieprawdę. A zgodnie z kodeksem karnym za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Z kolei osoba, która zamieszcza ogłoszenia o możliwości przyjęcia za opłatą punktów karnych za nie swoje przewinienie może zostać oskarżona o publiczne nawoływanie do popełnienia czynu zabronionego za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: Creandi.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK