| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Samochody służbowe, a urlop

Samochody służbowe, a urlop

Sezon urlopowy może być jednym z najbardziej gorących okresów dla zarządzających flotą. Zwłaszcza jeśli auta służbowe, o które dba są udostępniane pracownikom do wyjazdów wakacyjnych. Jednak wielu opiekunów aut służbowych nie zgadza się na takie rozwiązanie

Oczywiście w czasie, kiedy pracownik jest na urlopie, wszelkie zakupy paliwa i eksploatacji samochodu musi dokonywać z własnych środków. - Pokrywa on z własnej kieszeni również wszelkie dodatkowe koszty ubezpieczeń, których nie przewiduje standardowa polisa. To samo dotyczy jakichkolwiek niestandardowych usterek pojazdu, zwłaszcza tych wynikających z niewłaściwego użytkowania samochodu, to wówczas pracownik pokrywa koszty naprawy auta – dodaje Bogumiła Czernecka.
Pracownicy firmy Provident mogą jeździć pojazdami podczas urlopu, ponosząc koszty paliwa, dodatkowego ubezpieczenia, opłat za autostrady czy parkingi. W TELTECHU także istnieje taki przywilej, dotyczący użytkowników mających przydzielone auta imiennie. 

A co się dzieje z samochodem służbowym, jeśli pracownik wybiera się na urlop i nie korzysta z auta flotowego? – W celu zabezpieczenia mienia firmy, oraz minimalizowania ryzyka po stronie pracownika, w przypadku dłuższych nieobecności w pracy, auto powinno być zdawane – uważa Maciej Kalinowski.
W praktyce wiele zależy od tego, jak długo pracownik będzie na wczasach oraz jaka odległość dzieli siedzibę firmy od rejonu działania jego przedstawiciela. – Polityka flotowa naszej firmy zakłada, że pracownik przed urlopem musi zostawić samochód służbowy w bezpiecznym miejscu. Gdzie to będzie – ustalamy pomiędzy pracownikiem, jego przełożonym i zarządzającym flotą. Najlepszą lokalizację stanowi teren firmy, lecz podchodzimy do tego zagadnienia w sposób rozważny i nie zamierzam żądać np. od przedstawiciela handlowego z Gdańska, aby odstawił auto służbowe do Warszawy. W takiej sytuacji może to być miejsce lub parking w pobliżu jego miejsca zamieszkania – mówi jeden z administratorów floty.

Tekst: Paweł Mikos

Artykuł pochodzi z magazynu Flota Auto Biznes

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK