| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Udostępnienie samochodu służbowego pracownikowi

Udostępnienie samochodu służbowego pracownikowi

Przepisy nie precyzują, w jaki sposób firma ma udostępnić pracownikowi samochód służbowy. Jednak warto zawrzeć z nim odrębną umowę lub wprowadzić odpowiedni zapis do umowy o pracę.

Z podatkowego punktu widzenia, sytuacja pojazdu w firmie pozostaje neutralna, gdy ze względu na charakter wykonywanego zawodu samochód służbowy stanowi standardowe narzędzie pracy pracownika (np. przedstawiciela handlowego, dostawcy towarów, nadzorcy pracującego w terenie) i nie jest wykorzystywany do celów innych niż służbowe. Wystarczy jednak, aby pracownik faktycznie używał auta służbowego do celów prywatnych (czyli choćby dojeżdżał nim do pracy), by ocena skutków podatkowych mogła kształtować się odmiennie, co stosunkowo często stanowi przedmiot kontroli ze strony organów podatkowych.
Fakt wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych może rodzić dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, od którego pracodawca będzie zobowiązany odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w odpowiedniej wysokości. Stanie się tak, jeśli zatrudniony nie ponosi żadnych kosztów związanych z korzystaniem z auta służbowego poza godzinami pracy (np. podczas wyjazdów na urlop, dojazdów do pracy czy na zakupy). Powstaje wówczas u niego przychód z nieodpłatnego świadczenia, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, który stanowi, że przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Aby określić, jakiej wartości przychód powstaje u pracownika korzystającego nieodpłatnie ze służbowego samochodu, pracodawca powinien przede wszystkim kierować się treścią art. 11 ust. 2a ustawy o PIT. Wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Organy podatkowe wskazują, aby przy ustalaniu wysokości przychodu zatrudnionego, pracodawcy brali pod uwagę takie kryteria jak: marka pojazdu, rok produkcji, stan techniczny, wyposażenie i ceny usług świadczonych przez firmy działające na tym samym terenie co przedsiębiorstwo (np. wypożyczalnie aut).
W praktyce, pracodawcy stosują różne sposoby kalkulacji wartości przychodu pracownika, między innymi w postaci:
* stawki ryczałtowej zależnej od wartości pojazdu,
* stawki ryczałtowej odnoszącej się do określonego limitu kilometrów,
* stawki ryczałtowej za 1 km przejechany samochodem służbowym w celach prywatnych (np. opartej o przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy).
Mniej problematyczne jest ustalanie wartości pieniężnej nieodpłatnego świadczenia w sytuacji, gdy samochód służbowy oddany do dyspozycji pracownika jest przedmiotem umowy najmu lub leasingu. Zgodnie z treścią art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o PIT, wartość takiego świadczenia ustala się na podstawie cen zakupu usługi. Pracodawca może więc wówczas bazować na ponoszonych przez siebie kosztach opłat leasingowych czy wysokości czynszu najmu, aby określić przychód pracownika, uwzględniając przy tym zakres, w jakim pracownik korzysta z pojazdu firmowego dla celów prywatnych. Taki sposób ustalania wartości przychodu potwierdza Minister Finansów przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 27 stycznia 2012 r. (sygn. DD3/033/6/KDJ/12PK-71).
Szczególny przypadek ma miejsce, gdy pracodawca jest podmiotem, którego działalność gospodarcza obejmuje również usługi najmu samochodów – w takiej sytuacji dla ustalenia wartości przychodu pracownika z nieodpłatnego świadczenia powinien on posłużyć się ceną stosowaną dla innych odbiorców (art. 11 ust. 2a pkt 1 ustawy o PIT).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Kancelaria adwokacka specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego oraz w ochronie danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK