| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Co trzeba wiedzieć o międzynarodowych usługach kurierskich

Co trzeba wiedzieć o międzynarodowych usługach kurierskich

Czym różni się przesyłka kurierska krajowa od międzynarodowej? Kiedy naliczane jest cło? Jakie są niezbędne dokumenty? O tym w artykule Tomasza Dobczyńskiego.

Polska funkcjonuje w ramach unii celnej. Na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej importowe i eksportowe opłaty celne, a także opłaty mające równoważny skutek między państwami członkowskimi są zabronione.

Usługa kurierska - Procedury celne

Jeśli jednak towar jest wywożony poza UE lub jest dopuszczony do obrotu na jej terenie, eksporter lub importer musi liczyć się z obowiązkiem dopełnienia odpowiednich procedur celnych. W usługach kurierskich istnieje szereg powiązanych usług celnych, które mogą usprawnić proces doręczenia przesyłki.

Jeśli wysyłana jest przesyłka o określonej wartości handlowej, do listu przewozowego dołączana jest faktura handlowa. Dane w załączonym dokumencie muszą się pokrywać z danymi w liście przewozowym (instrukcja wypełniania międzynarodowego listu lotniczego została przedstawiona przez autora w osobnym artykule).

Do najważniejszych danych, które muszą znaleźć się na fakturze handlowej należą: numer listu przewozowego, z którym związana jest faktura, warunki dostawy w wersji Incoterms 2000 lub Incoterms®2010, podstawowe dane nadawcy i odbiorcy, całkowita waga netto towaru. Dane towaru muszą zostać uzupełnione o dokładny opis wysyłanego towaru w języku polskim i angielskim, kod taryfy celnej, kraj pochodzenia w języku polskim i angielskim, ilość oraz jego wartość w EUR lub USD.

Jeśli wysyłany towar nie przedstawia wartości handlowej (np.: podarunek osobisty czy próbka towaru), do stwierdzenia ich wartości może wystarczyć faktura pro-forma, która również jest powiązana z listem przewozowym. Na fakturze pro-foma nie wpisuje się warunków handlowych Incoterms.

W jej treści powinno być wyraźnie zaznaczone, że dotyczy próbki lub innego towaru bez wartości handlowej. Niezbędnym elementem jest również komentarz, że podana wartość na tej fakturze służy tylko i wyłącznie celom odprawy celnej.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK