| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Co trzeba wiedzieć o międzynarodowych usługach kurierskich

Co trzeba wiedzieć o międzynarodowych usługach kurierskich

Czym różni się przesyłka kurierska krajowa od międzynarodowej? Kiedy naliczane jest cło? Jakie są niezbędne dokumenty? O tym w artykule Tomasza Dobczyńskiego.

Polska funkcjonuje w ramach unii celnej. Na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej importowe i eksportowe opłaty celne, a także opłaty mające równoważny skutek między państwami członkowskimi są zabronione.

Usługa kurierska - Procedury celne

Jeśli jednak towar jest wywożony poza UE lub jest dopuszczony do obrotu na jej terenie, eksporter lub importer musi liczyć się z obowiązkiem dopełnienia odpowiednich procedur celnych. W usługach kurierskich istnieje szereg powiązanych usług celnych, które mogą usprawnić proces doręczenia przesyłki.

Jeśli wysyłana jest przesyłka o określonej wartości handlowej, do listu przewozowego dołączana jest faktura handlowa. Dane w załączonym dokumencie muszą się pokrywać z danymi w liście przewozowym (instrukcja wypełniania międzynarodowego listu lotniczego została przedstawiona przez autora w osobnym artykule).

Do najważniejszych danych, które muszą znaleźć się na fakturze handlowej należą: numer listu przewozowego, z którym związana jest faktura, warunki dostawy w wersji Incoterms 2000 lub Incoterms®2010, podstawowe dane nadawcy i odbiorcy, całkowita waga netto towaru. Dane towaru muszą zostać uzupełnione o dokładny opis wysyłanego towaru w języku polskim i angielskim, kod taryfy celnej, kraj pochodzenia w języku polskim i angielskim, ilość oraz jego wartość w EUR lub USD.

Jeśli wysyłany towar nie przedstawia wartości handlowej (np.: podarunek osobisty czy próbka towaru), do stwierdzenia ich wartości może wystarczyć faktura pro-forma, która również jest powiązana z listem przewozowym. Na fakturze pro-foma nie wpisuje się warunków handlowych Incoterms.

W jej treści powinno być wyraźnie zaznaczone, że dotyczy próbki lub innego towaru bez wartości handlowej. Niezbędnym elementem jest również komentarz, że podana wartość na tej fakturze służy tylko i wyłącznie celom odprawy celnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK