| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Czas dostawy przesyłki kurierskiej - na co zwrócić uwagę

Czas dostawy przesyłki kurierskiej - na co zwrócić uwagę

Czas realizacji usługi kurierskiej różni się w zależności od jej zasięgu geograficznego. Odbiorca paczki lub przesyłki może znajdować się względem miejsca nadania w tym samym mieście, nawet na sąsiedniej ulicy, jak również w innym kraju czy nawet kontynencie. W skrajnym przypadku czas doręczenia paczki lub przesyłki na sąsiednią ulicę i do innego kraju może być taki sam.

Usługa kurierska jest uznana za usługę ekspresową, dlatego jej najmocniejszym filarem jest skrócony do minimum czas doręczenia. Na całkowity czas realizacji składają się następujące elementy: 

  • czas odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera w miejscu nadania włącznie z czasem obsługi dokumentów,
  • czas przewozu (zawiera czas wszystkich operacji związanych z przejściem ładunku przez sortownię firmy kurierskiej plus czas samego transportu),
  • czas wydawania paczki lub przesyłki osobie odpowiedzialnej w miejscu doręczenia (włącznie z czasem obsługi dokumentów).

Przesyłka na rynku lokalnym

Czas odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera w miejscu nadania oraz czas wydawania jej odbiorcy są stałe - niezależnie od zakresu geograficznego usługi kurierskiej. Powyższe aktywności wymagają określonej liczby czynności kuriera, które prowadzą do zlokalizowania miejsca nadania lub odbioru, uzgodnienia z osobą odpowiedzialną szczegółów odbioru towaru, przekazania odpowiednich instrukcji oraz podpisania listu przewozowego.

Zbiór powyższych czynności jest powtarzalny, a czasy ich realizacji zwykle stałe. W związku z tym, kluczowym składnikiem zwiększającym lub skracającym całkowity czas realizacji usługi kurierskiej jest jego „środkowy” składnik, czyli czas przewozu.

Ten składnik jest silnie związany z odległością pomiędzy miejscem nadania i odbioru paczki lub przesyłki. Stąd obserwujemy na rynku podział usług na: miejskie - świadczone w granicach administracyjnych miasta, w której nadawana i odbierana jest paczka lub przesyłka, podmiejskie - świadczone na terenach oddalonych od granic administracyjnych miasta, z którego nadawana jest paczka lub przesyłka o maksymalnie 45 kilometrów, krajowe - świadczone na terenie całej Polski, międzynarodowe lotnicze - świadczone w sytuacji, gdy punkt nadania i odbioru znajdują się w dwóch różnych krajach a przewóz z kraju do kraju realizowany jest za pomocą transportu lotniczego oraz międzynarodowe ekonomiczne świadczone w sytuacji, gdy punkt nadania i odbioru znajdują się w dwóch różnych krajach a przewóz z kraju do kraju realizowany jest za pomocą transportu drogowego. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK