| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > VAT neutralny w imporcie towarów drogą lotniczą

VAT neutralny w imporcie towarów drogą lotniczą

W jaki sposób bezgotówkowo i w późniejszym terminie zapłacić należny VAT od przesyłki importowej.

Przesyłka importowa o dużej wartości, należny podatek importowy wynosi 23%, co przy wysokiej wartości celnej towaru oznacza gigantyczną kwotę, którą należy obliczyć i wykazać w zgłoszeniu celnym.

Standardowo importer powinien ją zapłacić maksymalnie do 10 dni po uzyskaniu dokumentu celnego SAD. Dzięki zmianom wprowadzonym do ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 stycznia 2009 r. może to zrobić bezgotówkowo i w późniejszym terminie.

W związku z kolejną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 kwietnia 2011 zaczęły obowiązywać jej zmienione regulacje.

Jedna z nich dotyczy rozliczania podatku VAT od importu towarów poprzez deklarację VAT, bez konieczności wpłacania go bezpośrednio do Urzędów Celnych.

Możliwość ta została wprowadzona już w roku 2009 do ustawy, poprzez dodanie art. 33a. Zmiany wprowadzone w roku 2011 znoszą konieczność ustanowienia zabezpieczenia majątkowego, które odpowiada wartości podatku.

To od dawna oczekiwana zmiana dla importerów dokonujących rozliczeń podatku VAT w międzynarodowym obrocie towarowym. Wcześniej, dla wielu firm, korzystanie z uproszczonej procedury rozliczania VAT było niezasadne, gdyż wiązało się z ponoszeniem znacznych, dodatkowych kosztów związanych z zapewnieniem wymaganego zabezpieczenia.

Jak było do kwietnia 2011?

Importer miał możliwość skorzystania z uproszczonej procedury rozliczania podatku, czyli zobowiązany był do wykazania w deklaracji VAT podatku należnego i naliczonego. Jednakże przepisy wymagały w zamian ustanowienia zabezpieczenia majątkowego, które odpowiadało wartości podatku należnego.

Zamiast zabezpieczenia można było również przedstawić gwarancję bankową w wysokości wartości podatku. Niestety ten wymóg prawny generował dodatkowe koszty dla importerów. Bardzo często zdarzało się więc, że importer rozliczał podatek na zasadach ogólnych, tzn. wpłacał podatek należny w ciągu 10 dni od uzyskania potwierdzenia jego wysokości przez administrację celną (SAD), aby później tę samą kwotę wykazać w deklaracji VAT jako podatek naliczony podlegający odliczeniu za okres, w którym otrzymał SAD.

W przypadku rozliczenia VAT na zasadach ogólnych, importer sprowadzający do Polski towar o wysokiej wartości „zamraża” znaczne środki finansowe na okres nawet miesiąca. Przykładowo, dla firmy rozliczającej VAT w skali miesiąca, wpłata podatku 15 stycznia oznacza, w większości przypadków, że rozliczy go dopiero 25 lutego.

reklama

Autor:

menedżer ds. rozwoju produktów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

fot. DHL
fot. DHL

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »