| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Jaka nazwa kanału - Giżycki, czy Łuczański?

Jaka nazwa kanału - Giżycki, czy Łuczański?

Funkcjonują dwie nazwy kanału łączącego jeziora Kisajno i Niegocin - kanał Giżycki lub kanał Łuczański. Burmistrz Giżycka zapowiedział konsultacje społeczne (potrwają do 8 maja), by ujednolicić nazewnictwo kanału.

Dlaczego kanał Łuczański?

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz powiedział PAP, że w zależności od wyniku konsultacji społecznych samorząd tego miasta "podejmie działania zmierzające do ujednolicenia tej nazwy".

"Miasto nie ma w tym zakresie kompetencji, ale może zwrócić się w tej sprawie do innych organów. Na razie nie wiemy jednak, jaka jest wola mieszkańców" - podkreślił Iwaszkiewicz.

Mierzący nieco ponad 2 km kanał łączący jeziora Niegocin z Kisajnem nazywany jest teraz i przez miejscowych, i przez żeglarzy albo "Giżyckim", albo "Łuczańskim". Druga z nazw nawiązuje do dawnej nazwy Giżycka - Łuczan (nazwę tę miasto przyjęło w sierpniu 1945 roku, wcześniej miasto to nazywano Lecem. Miasteczko stało się "Giżyckiem" na cześć Gustawa Gizewiusza decyzją Komisji Ustalania Nazw Miejscowości z marca 1946 roku.)

Kanał przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, mija most obrotowy - jedną z atrakcji Giżycka, dalej pod kładką dla pieszych i dwoma mostami drogowymi.

Zobacz też: Śladami Sommelierów: Skajboty na Mazurach

Kanał Giżycki to nazwa oficjalna

Rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej w Warszawie Urszula Tomoń poinformowała PAP, że oficjalna nazwa kanału to "Kanał Giżycki". "Nazwa ta została ustanowiona Zarządzeniem nr 52 Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 lutego 1953 r. w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych. Dlatego w oficjalnych dokumentach taka nazwa figuruje, choć wiemy, że funkcjonuje w obiegu również druga nazwa" - przyznała Tomoń.

Z zamieszczonych w internecie wypowiedzi mieszkańców miasta wynika, że większość z nich woli nazwę "Łuczański". "Ja taką nazwą zawsze operuję, taką nazwę podaję. Nawiązuje ona do historycznej nazwy i jest wśród nas powszechna" - powiedział PAP właściciel szkoły żeglarskiej w Giżycku Artur Tomkiewicz.

Zobacz też: Giżycko bez żagli: zabytki cz. I

Konsultacje społeczne ws. nazwy kanału w Giżycku potrwają do 8 maja.(PAP)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK