| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Załącznik nr 13 do ustawy o VAT

Załącznik nr 13 do ustawy o VAT

Czy towary z aluminium mieszczą się w wykazie towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT?

W dniu 1 października 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, na mocy której dodano załącznik nr 13 do ustawy o VAT. Towary w nim wymienione dotyczą ściśle określonych wyrobów stalowych, paliwa oraz złota nieprzerobionego.

W celu kompleksowego omówienia wskazanego tematu wskazać należy, iż stosownie do dyspozycji art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5 (m.in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju), wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Jeżeli zatem towary są identyfikowane za pomocą PKWiU, na zainteresowanym podmiocie spoczywa obowiązek ustalenia jakie grupowanie PKWiU ma zastosowanie do nabywanych przez niego towarów. Przy czym wskazać należy, iż w razie wątpliwości, informacje te podatnik może uzyskać występując do Głównego Urzędu Statystycznego ze stosownym wnioskiem.

Z uwagi na fakt, że towary wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT powołują symbole statystyczne PKWiU – są więc za ich pomocą identyfikowane. Przy czym jak wyraźnie wynika z treści każdej pozycji tego załącznika towary z aluminium nie zostały w nim wymienione. Co więcej zgodnie z definicją słownikową, przez stal rozumieć należy stop żelaza z węglem i innymi pierwiastkami , zaś przez aluminium – stop nieżelazny tj. metal nieżelazny obejmujący swoim zakresem wszystkie metale i stopy oprócz żelaza i jego stopów) . Skoro zatem aluminium jest stopem nieżelaznym, nie wchodzi więc w ramy wyrobów stalowych (będących stopem żelaznym). Tym samym, uznać należy, iż towary z aluminium nie wchodzą w ramy towarów enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT – przy czym, jak wskazano na wstępie, ostateczna decyzja w sprawie ustalenia jakie grupowanie PKWiU ma zastosowanie do nabywanych przez podatnika usług – spoczywa każdorazowa na zainteresowanym podatniku.

Konkludując, zdaniem autorów, towary z aluminium nie wchodzą w ramy towarów enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, a zatem w stosunku do ich dostawy nie nie może mieć zastosowania solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku VAT.

Tekst: Katarzyna Ignaczak - Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o. Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK