| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Powrotny import towarów, a prawo do odliczenia podatku VAT

Powrotny import towarów, a prawo do odliczenia podatku VAT

Spółka wysyła towar za granicę, a odbiorca reklamuje dostawę i odsyła z powrotem do Polski. Zwrócony towar zostanie sprzedany innemu kontrahentowi. Jak w takim przypadku rozliczać VAT?

Spółka Alfa dokonała eksportu swoich wyrobów do Australii. Jednakże klient zareklamował towar i odesłał go do Polski (zwrot towarów). Spółka dokonała zgłoszenia celnego zareklamowanych towarów (w ramach procedury dopuszczenia tych towarów do obrotu na terytorium Polski). Na dokumencie celnym naliczono należności celne oraz kwotę podatku od towarów i usług. Podatnik poinformował, że klient otrzymał nowe towary, spełniające jego wymagania (w ramach nowej dostawy). Natomiast towar zwrócony Podatnikowi ma zostać sprzedany jako towar handlowy innemu kontrahentowi.

Spółka Alfa powzięła wątpliwość czy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest uprawniona do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT import towarów podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Definicja importu towarów została określona w art. 2 pkt 6 tj ustawy. Czytamy w niej, że przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (Polski). Podatnikiem z tytułu importu jest podmiot, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż Spółka Alfa dokonując przywozu towarów z Australii do Polski, co do których istniał obowiązek uiszczenia przez nią cła, stała się podatnikiem podatku VAT z tytułu importu tych towarów (miał bowiem miejsce ich przywóz). Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, które zostały objęte procedurą celną dopuszczenia do obrotu powstaje z chwilą powstania długu celnego (art 19 ust. 7 ustawy o VAT). Jednocześnie, podatnicy dokonujący importu towarów są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT, z uwzględnieniem obowiązujących stawek (art. 33 ust. 1 ustawy o VAT).

Przechodząc do regulacji prawnych umożliwiających odliczenie podatku naliczonego, wskazać należy iż unormowania te zostały określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W przepisie tym czytamy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabyte towary lub usługi służą do działalności opodatkowanej. Natomiast kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku VAT wynikająca z dokumentu celnego.

Zdaniem Autora, prawo do odliczenia ww. podatku naliczonego Spółce Alfa przysługuje. Ze stanu faktycznego sprawy wynika bowiem, że dokonany import towarów ma zasadniczo służyć działalności opodatkowanej Spółki (jej przejawem będzie sprzedaż tego towaru innemu nabywcy; taki jest bowiem zamiar podatnika). Zatem niewątpliwie spełniony jest warunek wykazania związku z działalnością opodatkowaną Spółki Alfa. Z ww. uprawnienia Spółka może skorzystać w deklaracji składanej za okres, w którym dokument celny został przez nią otrzymany albo za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (vide art. 86 ust. 10 pkt 1 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »