| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Samorządy chcą dodaktowych opłat od przewoźników

Samorządy chcą dodaktowych opłat od przewoźników

W związku z pomysłem wprowadzenia dobrowolnych opłat za przejazd ciężarówek po drogach objętych zakazem nasuwa się kilka pytań. Czy samorządy będą w stanie poradzić sobie z dodatkowymi obowiązkami i formalnościami związanymi z administrowaniem opłat? Ilu dodatkowych ludzi będą musiały zatrudnić?

Opłaty za poruszanie się po drogach czy rzekach istnieją już od dawna. W średniowieczu dla przykładu funkcjonowało „kopytkowe” przynoszące znaczne dochody dla miast i naliczane było od liczby koni, czyli można powiedzieć od klasy pojazdu.

W XXI wieku, epoce globalizacji, gdzie natężenie ruchu kołowego ciągle wzrasta, utrzymanie i rozwój infrastruktury drogowej staje się coraz bardziej kosztowne oraz wymaga miliardowych inwestycji. Dlatego też wprowadzenie płatności za autostrady oraz e-myto było uzasadnione i nieuniknione.

Pozostaje tylko kwestia właściwych uregulowań formalno-prawnych oraz sprawnie działający system poboru opłat.

W związku z pojawiającym się pomysłem wprowadzenia dobrowolnych opłat za przejazd ciężarówek po drogach objętych zakazem nasuwa się kilka pytań.

Czy samorządy będą w stanie poradzić sobie z dodatkowymi obowiązkami i formalnościami związanymi z administrowaniem opłat? Ilu dodatkowych ludzi będą musiały zatrudnić?

Jak przewoźnik jadący przez różne gminy, z których każda będzie miała inny system opłat i inne warunki, ureguluje swoje zobowiązania?

W jaki sposób będzie umiał tego dokonać obcokrajowiec, który sporadycznie przyjeżdża do Polski?

Ponadto, przed wprowadzeniem kolejnej opłaty warto się też zastanowić nad pytaniem o jej wpływ na całą branżę TSL (transport, spedycja, logistyka) i na cenę przewożonych produktów, za które płaci finalnie konsument.

Przy obecnej niskiej rentowności w transporcie, każde dodatkowe obciążenie może spowodować dalsze pogorszenie sytuacji finansowej firm przewozowych.

W konsekwencji firmy przewozowe zostaną zmuszone do podniesienia stawek, tak wiec ostatecznie za ewentualne opłaty zapłaci każdy z nas.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK