| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Transport kolejowy: 8 proc. wzrost przewiezionych ładunków

Transport kolejowy: 8 proc. wzrost przewiezionych ładunków

Bieżący rok okazał się być dobrym okresem jeżeli chodzi o transport kolejowy. W porównaniu do roku poprzedniego transport ładunków wzrósł o ponad 8%, dzięki temu wiele firm ugruntowało swoją pozycję na rynku przewoźników kolejowych.

Na pierwszym miejscu w rankingu największych przewoźników operujących na polskich torach jest PKP Cargo z udziałem wynoszącym 63,6%. Drugą pozycję zajmuje CTL Logistics z udziałem 7,19%, a czwartą DB Schenker, którego udział w rynku przewozów towarowych (wg pracy przewozowej) wyniósł 6,47%. LOTOS Kolej umocniła się na trzecim miejscu wśród  przewoźników kolejowych, notując 7,11% udziału w rynku wg wykonanej pracy przewozowej po trzech kwartałach 2011 roku.

– Konsekwentnie realizujemy naszą strategię. W tym roku przewieziemy około 10,5 miliona ton produktów. Zakładamy, że w przyszłym roku będzie to ponad 11 milionów ton – wymienia Henryk Gruca, prezes LOTOS Kolej. – Rośnie także nasze zaangażowanie w przewozy dla klientów zewnętrznych. Dziś stanowią one ponad 35 procent wszystkich wykonywanych przez nas przewozów, są to także przewozy intermodalne realizowane dla potrzeb PCC Intermodal. 

Warto zaznaczyć, że po III kw. tego roku najwyższy udział w segmencie przewozów intermodalnych posiadały spółki PKP Cargo i LOTOS Kolej. Według wykonanej pracy przewozowej odpowiednio 72,3% i 22,6%. 

LOTOS Kolej, jako jedyny przewoźnik obok PKP Cargo, posiada dziś możliwości realizacji przewozów pojedynczych przesyłek wagonowych na głównych liniach kolejowych w Polsce.

Zgodnie z opublikowanym przez Urząd Transportu Kolejowego raportem w miesiącach styczeń-wrzesień br. wszyscy przewoźnicy kolejowi przetransportowali łącznie 186,8 mln ton ładunków, wykonując pracę przewozową na poziomie 40,8 mld tonokilometrów.

W porównaniu z trzema kwartałami 2010 r. jest to wzrost analogicznie na poziomie 8,4 proc. i 13,4 proc. Łączna długość uruchamianych przez przewoźników tras w transporcie ładunków wyniosła 59,8 mln kilometrów, o 6,9 mln więcej niż po trzech kw. ub.r.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK